Washington - Republikánská strana si podle očekávání udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů a nakonec i v Senátu. V několika státech se volili také noví guvernéři.
V Bílém domě bude v příštách čtyřech letech republikán Donald Trump, který bude mít s většinou ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu větší šanci na prosazení svých plánů. Analytici předpovídali, že si republikáni ve Sněmovně reprezentantů udrží většinu. Demokratům ale dávali šanci na ovládnutí Senátu, který v současnosti kontrolují rovněž republikáni.
Podle agentury AP je nyní už téměř jisté, že si republikáni udrží většinu i v Senátu. Jejich kandidát totiž zvítězil v Pensylvánii a vysoce pravděpodobné je i vítězství republikánů v Louisianě a na Aljašce. Podle předběžných odhadů budou mít 52 senátorů, zatímco demokraté jen 48.
Sebrat křeslo republikánskému senátorovi se zatím podařilo jen ve státě Illinois, kde se demokratka Tammy Duckworthová, veteránka z války v Iráku, prosadila na úkor dosavadního republikánského senátora Marka Kirka.
Sebrat křeslo republikánskému senátorovi se zatím podařilo jen ve státě Illinois. Tam se demokratka Tammy Duckworthová, veteránka z války v Iráku, kde byla postřelena a přišla o obě dolní končetiny, prosadila na úkor dosavadního republikánského senátora Marka Kirka. Rozdíl v dalších rozhodujících soubojích je zatím příliš těsný na to, aby se dal určit vítěz.
Křesla v Senátu již za republikány obhájili mimo jiné dva bývalí prezidentští kandidáti Marco Rubio (na Floridě) a Rand Paul (v Kentucky). Arizonu bude nadále zastupovat osmdesátiletý senátor John McCain, který usiloval o prezidentské křeslo v roce 2008. Porazila ho tehdy současná hlava státu Barack Obama. Uspěli i republikáni Todd Young (v Indianě), Richard Burr (v Severní Karolíně) a Ron Johnson (ve Wisconsinu).
Křeslo ve Sněmovně reprezentantů obhájil republikán Paul Ryan, který byl od loňského října jejím předsedou a podle agentury Reuters se v lednu bude zřejmě ucházet o znovuzvolení. Do Sněmovny reprezentantů se dostala také například republikánka Liz Cheneyová, která je nejstarší dcerou bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho.
Kromě voleb prezidenta a výběru 435 zástupců ve Sněmovně reprezentantů a třetiny senátorů (34 křesel) se ve 12 státech a dvou teritoriích vybírali také noví guvernéři. Demokraté již zvítězili v Delawaru, Oregonu, Washingtonu, Montaně a Západní Virginii, republikáni pak v Severní Dakotě, Vermontu, Indianě, Missouri a v Utahu. Nejasný je zatím výsledek v Severní Karolíně, New Hampshire, Montaně, Americké Samoi a Portoriku.
Související
Trump v Íránu zásadně mění strategii. Místo útoků zahajuje ekonomickou válku
Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi
USA (Spojené státy americké) , Volby USA , Kongres USA
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 1 hodinou
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 3 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 4 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 5 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 5 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 6 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 7 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 8 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 8 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 9 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 10 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 10 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 11 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
Vládní plán na zásadní reformu financování veřejnoprávních médií v České republice vyvolal ostrou vlnu kritiky nejen na domácí scéně, ale i v Bruselu. Záměr kabinetu Andreje Babiše zrušit koncesionářské poplatky a nahradit je přímým financováním ze státního rozpočtu vyvolává vážné obavy o budoucí nezávislost České televize a Českého rozhlasu. Kritici varují, že tento krok by mohl vést k modelu vládnutí podobnému tomu, který v Maďarsku zavedl Viktor Orbán.
Zdroj: Libor Novák