New York – Neúspěšná americká prezidentská kandidátka Jill Steinová, která kandidovala za Stranu zelených, dnes podala odvolání k federálnímu soudu v kauze kolem přepočtu hlasů z nedávných prezidentských voleb. Odvolání se týká přepočtu ve státě Pensylvánie.
Soud nižší instance v tomto státě minulý týden nařídil, aby byla do dnešního odpoledne složena kauce milion dolarů, což nemohla Steinová splnit, uvádí agentura Reuters.
Steinová a její právní zástupce o víkendu kritizovali rozhodnutí oblastního soudu v Pensylvánii, který nařídil milionovou kauci. „Žadatelé jsou řadoví občané, kteří disponují běžnými finančními prostředky. Nemohou si dovolit složit kauci jeden milion dolarů, jak požaduje do pondělních 17:00 místního času soud," uvedl právní zástupce Steinové a jejích stoupenců.
K vysoké kauci se vyhádřila i sama uchazečka o Bílý dům.„Je to zvláštní, že musíme překonávat takové byrokratické překážky a shromažďovat miliony dolarů, abychom mohli věřit volebním výsledkům," napsala o víkendu na svém twitterovém účtu Steinová.
Kandidátka zelených požádala o přepočet hlasů ve třech státech - Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu. Ve všech jen těsně vyhrál republikán Donald Trump před demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Steinová se domnívá, že mohlo být hlasování zmanipulované. Pro zvrácení celostátního výsledku voleb, v nichž zvítězil Trump, by ale muselo přepočítávání ukázat, že ve všech třech zmíněných státech vyhrála Clintonová.
Ve státě Wisconsin přepočítávání výsledků voleb začalo již minulý týden, v Michiganu má začít dnes v 18:00 SEČ a skončit by mělo do 13. prosince.
V rámci celých Spojených států získal Trump 306 z 538 takzvaných volitelů, Clintonová jich získala 232. K vítězství bylo potřeba 270 volitelů. V absolutních číslech ale Clintonová v celé zemi získala větší počet hlasů než její soupeř. Sbor volitelů, jehož hlasování kopíruje výsledky listopadových prezidentských voleb v jednotlivých amerických státech, má nového prezidenta potvrdit 19. prosince.
Související
Írán zastavuje mírová jednání s USA
Írán od začátku války zasáhl víc vojenských objektů, než USA dosud přiznávaly
USA (Spojené státy americké) , Volby USA
Aktuálně se děje
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
včera
Hon na vakcínu odstartoval. Očkování proti ebole vyvíjí vědci z celého světa
včera
Írán zastavuje mírová jednání s USA
včera
Rozhodnutí o přesunu agend z Úřadu vlády na ministerstva je definitivní, řekl Babiš
včera
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
včera
Magyar změní ústavu, aby dosáhl odvolání maďarského prezidenta
včera
Netanjahu nařídil armádě zahájit bombardování Bejrútu
včera
Írán od začátku války zasáhl víc vojenských objektů, než USA dosud přiznávaly
včera
EU zvažuje, že zbaví nároku na ochranu ukrajinské muže v odvodovém věku
včera
Není správné lpět na české koruně, pokud by brzdila rozvoj. Skepsi vůči euru vytváří politici, varoval Pavel
včera
Zelenskyj: Ukrajina naléhavě potřebuje protiraketové střely z USA
včera
Írán si přeje dohodu, tvrdí Trump a mlčí o Kuvajtu. Zasedne RB OSN
včera
USA zaútočily na íránské radary a řídící a velící centra
včera
Výhled počasí na první letní víkend. Tropické teploty se nečekají
31. května 2026 23:55
Švýcarsko se nedočkalo hokejového zlata ani doma, ve finále tentokrát podlehlo Finsku. Norové berou senzační bronz
31. května 2026 21:50
Buckinghamský palác měl emaily dokazující prohřešky bývalého prince Andrewa
31. května 2026 20:36
Moravec vyzval Babiše, aby si ho předplatil. Premiér ho předtím hodnotil
Novinář Václav Moravec již během minulého týdne odstartoval svůj vlastní mediální projekt a v první politické diskuzi přivítal ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), člena vlády Andreje Babiše. Dokonce i premiér se následně vyjádřil k novému počinu bývalého televizního moderátora.
Zdroj: Jan Hrabě