Carter: Střelu KLDR bychom sestřelili

Washington - Spojené státy jsou připravené v případě nutnosti sestřelit severokorejskou balistickou střelu namířenou na jejich území. Uvedl to americký ministr obrany Ash Carter na poslední tiskové konferenci ve funkci. Dosavadní reakce USA na hackerské útoky z Ruska, které podle tajných služeb ovlivnily průběh prezidentských voleb, jsou podle Cartera pouze začátkem odvetných opatření.

"Pokud by střela představovala nebezpečí, zachytili bychom ji," uvedl Carter v úterý na poslední tiskové konferenci. Pokud by ale nebezpečí nepředstavovala, nemusela by americká armáda podle něj bezpodmínečně zasahovat, a mohla by tak po dopadu střely získat důležité informace o severokorejském zbrojním programu.

Kim Čong-un v novoročním projevu uvedl, že země dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou. V neděli Pchjongjang oznámil, že je připraven na rozkaz vůdce provést zkoušku mezikontinentální balistické střely kdykoli a z jakéhokoli místa.

USA se však nedomnívají, že KLDR učinila takový pokrok, aby dokázala střelu osadit jadernou hlavicí. Washington rovněž ujistil, že americká protiraketová obrana ochrání nejen území USA, ale i spojenců. V neděli Carter označil jaderné a raketové ambice KLDR za vážnou bezpečnostní hrozbu pro USA.

Raketové testy KLDR, stejně jako jaderné zkoušky, porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší.

"Nějak jsme odpověděli. Myslím, že byste to měli vnímat jako začátek a nikoliv konec," uvedl dále Carter na tiskové konferenci v reakci na údajné hackerské útoky Ruska na americké instituce i jednotlivce. Na konci minulého roku prezident Obama vyhostil v reakci na údajné ovlivňování amerických voleb ve prospěch Donalda Trumpa 35 ruských diplomatů. Navíc vyhlásil sankce vůči ruské civilní tajné službě FSB a vojenské rozvědce GRU. Rusko odmítá, že by na USA prostřednictvím hackerů útočilo.

Související

Více souvisejících

Ashton Carter Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy