Washington - Agentura AP s odvoláním na nejmenované evropské bezpečnostní experty varuje, že vyzrazení tajné informace Rusku, kterého se podle amerických médií dopustil prezident Donald Trump, může podkopat důvěru mezi zpravodajskými službami Západu, které takové informace vzájemně sdílejí. Vyzrazená informace se měla údajně týkat radikální teroristické skupiny Islámský stát.
Spojenci USA by podle expertů mohli kvůli tomuto incidentu výměnu informací zastavit. Pokud se potvrdí, že prezident USA ruským diplomatům předal tajnou informaci získanou od spojenecké zpravodajské služby, může to navíc ohrozit bezpečnost původního zdroje, napsala agentura.
„Nezastavilo by to asi úplně výměnu životně důležitých informací s Američany, ale mělo by to dopad na vybudovanou vzájemnou důvěru, zejména v případě, kdyby došlo k odhalení specifických metod shromažďování informací," cituje agentura anonymní zdroj.
Trump má jako prezident podle médií plné právo kdykoli odtajnit jakékoli informace a komukoli je předat. Bezpečnostní analytici však vidí problém v tom, že tajnou informaci získanou od zahraničního partnera nejspíš prezident předal Rusům bez vědomí původního zdroje, což je v příkrém rozporu s obvyklou praxí. Tím prý mohl ohrozit bezpečnost agentů, kteří cenné informace v terénu získávají, a odhalit metody jejich práce.
Původní zdroj informace, která souvisí s teroristickými plány Islámského státu, zůstává zahalen tajemstvím. Austrálie, Nový Zéland a Japonsko vydaly prohlášení, podle něhož budou ve spolupráci s tajnými službami USA pokračovat. Odvolávají se přitom na stanovisko Bílého domu, který vyzrazení informací Rusům popřel.
Ministr zahraničí Rex Tillerson a bezpečnostní poradce vlády Herbert McMaster veřejnost ujistili, že při rozhovoru prezidenta s ruskými diplomaty nebyla řeč „o zdrojích, metodách ani vojenských operacích". V pečlivě formulovaném dementi ale podle televize CNN Bílý dům popřel fakta, která zprávy o údajném Trumpově prohřešku neobsahovaly.
Trump na twitteru zaútočil na osoby ve zpravodajských službách, jejichž vinou informace o skandálu pronikla do médií. „Od nástupu do úřadu jsem žádal ředitele (FBI Jamese) Comeyho a ostatní, aby našli osoby ze zpravodajské komunity, které informace vyzrazují," zlobil se.
Související
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
včera
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
včera
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
včera
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
včera
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
15. srpna 2026 21:59
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
15. srpna 2026 20:46
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
15. srpna 2026 19:34
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
15. srpna 2026 18:22
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
15. srpna 2026 16:59
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
15. srpna 2026 15:41
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
15. srpna 2026 14:33
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
Španělsko a Maroko výrazně posílily bezpečnostní opatření na hranicích španělské enklávy Ceuta v Severní Africe. K tomuto kroku úřady v Madridu a Rabatu přistoupily v reakci na masově šířené výzvy na sociálních sítích, které vyzývaly k nelegálnímu překročení hranic.
Zdroj: Libor Novák