Washington - Bývalý americký prezident Barack Obama prý věděl o ruském vměšování do americké předvolební prezidentské kampaně. Současný prezident USA Donald Trump mu teď vyčítá, že proti němu nezakročil. Informuje o tom zpravodajský web BBC.
Podle amerického listu The Washington Post informovala americká tajná služba CIA již v srpnu tehdejšího prezidenta Obamu o přímém zapojení ruského prezidenta Vladimíra Putina do kybernetických útoků, které se snažily ovlivnit volby ve Spojených státech. "Měl proti tomu něco udělat," řekl Trump v rozhovoru pro televizi Fox News, jenž se bude vysílat v neděli večer.
Obama ale údajně nechtěl podle listu tyto poznatky před volbami zveřejnit, aby nenarušil důvěru veřejnosti v americký volební systém. Navíc si tehdy byl jistý, že volby vyhraje demokratka Hillary Clintonová, a Putin tak svého cíle - vítězství Donalda Trumpa - nedosáhne. Obamova vláda pak měsíc po volbách vyhlásila nové hospodářské sankce a vyhostila 35 ruských diplomatů.
Pro Trumpa jsou nejnovější odhalení vítanou příležitostí, jak Obamu zkritizovat."Obamova vláda věděla dlouho před volbami o ruském vměšování a neudělala nic. PROČ?" napsal Trump na svém twitterovém účtu.
Související
USA zasáhne nebezpečná zimní bouře. Berte ji vážně, apelují meteorologové
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
Donald Trump , Barack Obama , CIA , Rusko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Nebezpečné počasí hrozí na větším území. Meteorologové podruhé upřesnili varování
před 1 hodinou
Babiš na sněmu nastínil plán ANO pro prezidentskou volbu. Překvapil omluvou
před 2 hodinami
USA zasáhne nebezpečná zimní bouře. Berte ji vážně, apelují meteorologové
před 2 hodinami
Zemřel vzpěrač Ota Zaremba, olympijský vítěz z Moskvy
před 3 hodinami
Počasí aktuálně: Ledovka na Moravě trvá, platí i výstraha kvůli smogu
před 4 hodinami
V Praze začala velká tramvajová výluka. Dopravce zavádí náhradní dopravu
před 5 hodinami
Pavel připustil, že bude uvažovat o další prezidentské kandidatuře
před 6 hodinami
Počasí příští týden: Silné mrazy skončí, místo toho se vrátí sníh
včera
Na kancelář Ivana Bartoše zaútočil sekerou neznámý útočník
včera
Íránci režim kritizují za neschopnost ochránit obyvatelstvo. Celá situace se může změnit v krvavou lázeň, varuje Taterová
včera
Trump opět posunul hranice. Nová pravomoc agentů ICE děsí veřejnost, kdykoli mohou přijít ke komukoli domů
včera
K dosažení míru zbývá vyřešit zásadní bod. Proč je Donbas pro Rusko i Ukrajinu tak důležitý?
včera
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
včera
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
včera
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
včera
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
včera
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
včera
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
včera
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
včera
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
Ledovka způsobila v pátek ráno a dopoledne velké problémy v automobilové dopravě. Dálnici D1 uzavřela hromadná nehoda nejméně dvou desítek vozidel. V Jihomoravském kraji byl dokonce vyhlášen traumaplán.
Zdroj: Jan Hrabě