Trump lituje, že si vybral Sessionse jako ministra spravedlnosti

Washington - Americký prezident Donald Trump lituje, že si vybral jako ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. Kritikou v rozhovoru pro list The New York Times (NYT) nešetřil ani na adresu někdejšího ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho čin náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina.

"Sessions se nikdy neměl vyloučit (z dohledu nad vyšetřováním) a když se zamýšlel vyloučit, měl mi to říct, než to místo vzal, já bych si vybral někoho jiného," řekl Trump o Sessionsovi. Ten byl přitom prvním senátorem, který nynějšího prezidenta během volební kampaně podpořil.

"Jeff Sessions vzal to místo, nastoupil a vyloučil se, což je upřímně podle mě k prezidentovi velmi nečestné," řekl Trump. "Jak můžete místo přijmout a pak se vyloučit? Kdyby se vyloučil ještě předtím, řekl bych: 'Díky, Jeffe, ale nevyberu si tě.' Je to k prezidentovi neobyčejně nečestné, a to je ještě mírné slovo," dodal Trump.

Sessions se kvůli možnému střetu zájmů zřekl jakékoli účasti na vyšetřování možného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Sessionsovy pravomoci tak v této kauze formálně převzal jeho náměstek Rod Rosenstein.

Spokojený není Trump ani s Rosensteinem, který v minulosti působil jako federální prokurátor v Baltimoru. A právě spojitost s tímto městem prezidenta popudila, když se dozvěděl o Sessionsově zřeknutí se. "V Baltimoru je jen velmi málo republikánů, pokud tam vůbec nějací jsou," řekl Trump s tím, že náměstek to v Comeyho případu hraje na obě strany.

Trump připomněl, že Rosenstein mu doporučil nyní již bývalého ředitele odvolat, následně ale jmenoval k prošetření ruské kauzy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Na dotaz novinářů, zda by Trump považoval za překročení hranice, kdyby Mueller zkoumal i rodinné finance kvůli možným vazbám na Rusko, odpověděl prezident, že ano.

Trump si osobně myslí, že není předmětem vyšetřování, ačkoli některá média uvádějí, že Mueller se o něj kvůli možnému ovlivňování americké justice zajímá. "Nejsem vyšetřován. Za co? Neudělal jsem nic špatného," prohlásil prezident.

Pokud jde o Comeyho, Trump si vzpomíná na setkání s činiteli tajných služeb ve svém mrakodrapu Trup Tower, které se uskutečnilo asi dva týdny před složením prezidentské přísahy. Comey si ho vzal stranou a řekl mu o složce s údajnými kompromitujícími materiály, jejichž autorství se připisuje bývalému agentovi britské rozvědky Christopheru Steeleovi.

V rozhovoru s NYT Trump prohlásil, že si myslí, že Comey mu o složce řekl kvůli tomu, aby jako budoucí prezident věděl, že na něj šéf FBI něco má.

Související

Benjamin Netanjahu

Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí večer dorazí do floridského rezortu Mar-a-Lago, aby se již popáté v tomto roce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Schůzka se koná v kritickém okamžiku, kdy v regionu rostou obavy z nových izraelských ofenziv a kdy americké administrativě podle diplomatických zdrojů dochází trpělivost s Netanjahuovým přístupem k mírovému procesu v Gaze.
Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?

Americký prezident Donald Trump sice usiluje o posílení pravicového populismu v Evropě, ale podle nejnovějšího průzkumu Politico Poll se u tamních voličů netěší příliš velké oblibě. Průzkum, který proběhl na vzorku více než 10 000 lidí, ukazuje, že i mezi příznivci stran, které Trump považuje za své spojence, má na jeho osobu kladný názor jen menšina dotázaných.

Více souvisejících

Donald Trump Jeff Sessions

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ilustrační foto

Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne

Věda v roce 2025 poodhalila roušku tajemství naší planety a ukázala, že Země je mnohem dynamičtější a záhadnější místo, než jsme si dosud mysleli. Od hlubin oceánů až po samotné zemské jádro přinesl uplynulý rok objevy, které mění naše chápání geologie i vzniku života. Vědci například zjistili, že z nitra planety uniká zlato, a v nejtemnějších příkopech oceánu narazili na prosperující společenství tvorů, kteří nepotřebují slunce.

před 1 hodinou

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje

Více než jedenáct let po zmizení letu Malaysia Airlines MH370 se pátrání po troskách Boeingu 777 vrací s novou intenzitou. Malajsijská vláda oznámila, že v úterý 30. prosince 2025 odstartuje nová, 55denní operace vedená americkou společností Ocean Infinity. Tato soukromá firma, která proslula nalezením vraku lodi Endurance polárníka Shackletona, se zavázala k dohodě typu „žádný nález, žádná odměna“. Pokud vrak lokalizují, obdrží 70 milionů dolarů.

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu

Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí večer dorazí do floridského rezortu Mar-a-Lago, aby se již popáté v tomto roce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Schůzka se koná v kritickém okamžiku, kdy v regionu rostou obavy z nových izraelských ofenziv a kdy americké administrativě podle diplomatických zdrojů dochází trpělivost s Netanjahuovým přístupem k mírovému procesu v Gaze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?

Americký prezident Donald Trump sice usiluje o posílení pravicového populismu v Evropě, ale podle nejnovějšího průzkumu Politico Poll se u tamních voličů netěší příliš velké oblibě. Průzkum, který proběhl na vzorku více než 10 000 lidí, ukazuje, že i mezi příznivci stran, které Trump považuje za své spojence, má na jeho osobu kladný názor jen menšina dotázaných.

před 6 hodinami

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu

Čínská armáda v pondělí ráno zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu. Manévry s názvem „Mise spravedlnosti 2025“ zahrnují simulaci totální blokády klíčových přístavů, útoky na námořní cíle a nácvik odražení případného zásahu mezinárodních sil. Peking tyto kroky otevřeně označuje za „přísné varování“ silám usilujícím o nezávislost ostrova a reakci na to, co nazývá vnějším vměšováním.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump

Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj po společném jednání na Floridě oznámili, že se výrazně přiblížili k ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Americký prezident po setkání v resortu Mar-a-Lago uvedl, že ačkoliv byla schůzka vynikající, stále zbývají k dořešení některé velmi ožehavé otázky. Podle jeho slov je mírová dohoda blíž než kdykoli předtím, ale varoval, že pokud jednání uváznou na mrtvém bodě, válka může pokračovat ještě dlouhou dobu

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy