Ruské letouny budou sloužit Trumpovi jako Air Force One? Americké letectvo ladí dohodu

Washington - Americký prezident Donald Trump se možná brzy proletí novým Boeingem, americké vzdušné síly totiž uvažují o nákupu dvou vyřazených Boeingů 747, které využívala jedna ruská zkrachovalá firma.

Americké letectvo zvažuje nákup dvou vyřazených Boeingů 747, které už nevyužívá jedna z teď už zkrachovalých ruských leteckých společností. Letectvo by je mělo vylepšit a uzpůsobit účelům osobního letadla Donalda Trumpa. Sveze se tak americký Trump Air Force One z Ruska?

Leteckým silám USA by taková koupě ušetřila miliony dolarů. Sám Trump už v prosinci mluvil o tom, že náklady na nahrazení stávajícího Air Force One jsou "směšné". Podle agentury AFP je v sázce koupě celkem dvou letounů Boeing 747. Sdělil ji to anonymní zdroj, který kontrakt domlouvá. 

"Stále pracujeme na smlouvě, která by nám poskytla dva Boeingy 747-8 pro Air Force One," řekl. "Kontrakt by měl poskytnout velkou hodnotu pro Air Force a zároveň tu nejlepší cenu pro daňové poplatníky," dodal. Očekává se, že finální dohoda bude uzavřena v rámci několika týdnů. 

Air Force One tvoří ve skutečnosti dvě letadla - jedno prezidentské a jedno záložní. Letadla si nejprve zakoupila ruská letecká společnost Transaero, která se v roce 2015 dostala do finančních potíží a následně zkrachovala. 

Podle stránek ministerstva obrany USA, které o chystaném kontraktu informovalo poprvé, si ruská společnost Transaero objednala čtyři Boeingy ještě než zkrachovala. Zamýšlená letadla už prošla prvními leteckými testy a momentálně stojí na jednom z kalifornských letišť. Letouny jsou v této lokalitě poblíž Mohavské pouště proto, že suchý a horký vzduch nezpůsobuje korozi strojů. 

Přestavba letadel na luxusní paluby by měla být hotova zhruba v roce 2022 a podle prvních odhadů přijde na 3,2 miliardy dolarů. Pokud dojde zpoždění, cena samozřejmě poroste. Letadla samotná by měla stát 390 milionů dolarů, k tomu ale přibudou náklady na obranné technologie, luxusní interiér a další vymoženosti. 

Podle britského deníku Guardian je téměř jisté, že americké letectvo se v budoucnu může potýkat s názory, že využívá letouny původně určené pro Rusko. Takové letouny se navíc stávají vlajkovou lodí amerických prezidentů a znakem projekce moci Spojených států. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump Rusko Air Force One

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

Čaputová po smutečním obřadu řekla, co Schwarzenberg ukázal Slovensku

Na sobotním pohřbu Karla Schwarzenberga nechyběli ani zahraniční státníci v čele se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Kníže byl podle jejích slov nejen Čechem, ale také přesvědčeným Evropanem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy