New York - V posledních týdnech se v americké televizi mění charakter nočních televizních pořadů, všímá si list The New York Daily News. Moderátoři opustili svou obvyklou veselost a když mluví o aktualitách, jsou vážní.
Jimmy Fallon, který sklidil kritiku během předvolební kampaně Donalda Trumpa za to, že v září 2016 rozcuchal nechvalně známý účes politika vzešlého z řad hvězd reality show, jen stěží zadržoval slzy, když líčil, jak o víkendu sledoval pochod bílých rasistů a výlevy nenávisti neonacistů.
Jimmy Kimmel ve svém pořadu šel v jeho stopách, a jen napůl zažertoval, že po sérii zdánlivě upřímných prohlášení Donalda Trumpa se Američané ptají, na kterou stranu vlastně patří. "Do víkendu jsme vstupovali s obavami, že chce Kim Čong-un začít válku. A po víkendu jsme se ptali sami sebe, jestli si náš prezident vystřihl díry pro oči do prostěradla," řekl v narážce na typickou kápi Ku- Klux-Klanu.
Pro Fallona i Kimmela se události v Charlottesvillu staly jakýmsi bodem zlomu. V počátcích Trumpovy kampaně si oba oblíbení moderátoři pravidelně dopřáli nějaký ten špílec na adresu newyorského realitního magnáta.
Jak ale prezidentova divoká jízda pokračuje, oba pomalu začali zaujímat tvrdší postoj. Druhého května během poprasku kolem Trumpovy snahy odvolat a nahradit zdravotní systém Obamacare, se Kimmel neubránil slzám, když líčil zdravotní problémy svého novorozeného syna.
Ocenil Kongres za to, že se rozhodl nejít prezidentovi na ruku v jeho návrhu seškrtat zdravotnický rozpočet o šest miliard dolarů. A dodal, že žádná rodina by neměla žít ve strachu, že přijde o dítě, protože si nemůže dovolit zaplatit mu zdravotní péči.
"Pokud vaše dítě může zemřít, a přitom by nemuselo, nemělo by záležet na tom, kolik peněz vyděláváte," řekl Kimmel. "Myslím, že to je něco, na čem se shodneme, ať jsme republikáni, demokrati nebo cokoli jiného, nemám pravdu?"
Fallonův okamžik zvratu přišel po červencovém Trumpově návrhu zveřejněném na twitteru zakázat v armádě sloužit transsexuálům. Namísto toho, aby se do prezidenta opřel on sám, pozval Fallon komičku a transsexuálku Patti Harrisonovou, aby Trumpovi místo něj uštědřila pár vtipných políčků.
Moderátor Late Night Seth Meyers se po Charlottesvillu do Trumpa opřel obzvlášť razantně a tepal prezidentovo rozhodnutí ukázat prstem na "mnoho stran" po shromáždění, které si vyžádalo jednu oběť. Vinu nese "mnoho stran", citoval Meyers prezidenta, a dodal: "Pokud je vám z této volby slov špatně od žaludku, pak dobrá zpráva zní, že jste normální a slušný člověk."
Moderátor The Late Show With Stephen Colbert se rozhodl kritizovat Trumpa a jeho okolí při každé příležitosti už ve chvíli, kdy Trump v roce 2015 ohlásil svou kandidaturu. A jak plyne čas, jsou jeho výpady čím dál tím ostřejší. V lednu si vzal Colbert na paškál první Trumpovu samostatnou tiskovou konferenci. Během projevu prezident naznačil, že "zdědil chaos". "Ne, vy jste zdědil jmění. My jsme si zvolili chaos. To jen, aby bylo jasno," prohlásil Colbert.
Související
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , televize , Media
Aktuálně se děje
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
včera
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
včera
Trump se dnes sejde se Zelenským
včera
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
včera
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
včera
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
včera
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.
Zdroj: Libor Novák