Washington - Tropická bouře Irma, která se zformovala ve východním Atlantiku, dnes zesílila na hurikán. Zatím dosahuje druhé kategorie na pětistupňové škále hurikánů, už dnes v noci by ale mohla dosáhnout nejvyššího stupně. Informovala o tom dnes agentura EFE s odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC).
Zatím není jasné, kdy přesně a zda vůbec Irma dorazí na pevninu, podle dosavadních předpovědí ale míří západním směrem do Karibiku. Zhruba v polovině příštího týdne by mohla dorazit k ostrovům Malé Antily. Dnes se hurikán Irma pohyboval rychlostí asi 17 kilometrů za hodinu.
Větry, které Irmu doprovází, měly dnes sílu 155 kilometrů v hodině. Pokud se naplní předpovědi a Irma dosáhne kategorie pět, má přinést vichry o rychlosti až 178 kilometrů za hodinu.
Irma je třetím hurikánem nynější sezony v Atlantiku. Po letošních tropických bouřích Arlene, Bret, Cindy, Don a Emily se bouře Franklin jako první změnila v hurikán. Franklin začátkem srpna zasáhl Mexiko. Po bouři Gert následoval Harvey, který jako hurikán kategorie 4 dorazil v pátek v noci do Texasu.
Když Harvey dorazil nad pevninu, provázel ho vítr o síle až 209 kilometrů za hodinu. Přinesl také silné lijáky, které na jihu Texasu způsobily ničivé záplavy. Ty si zatím vyžádaly nejméně 31 obětí.
Ničivé záplavy, které přinesla na jih Texasu a Louisiany tropická bouře Harvey, si zatím vyžádaly 31 potvrzených obětí. Podle neoficiálních údajů je mrtvých 38. Bouře, která minulý týden dorazila do Texasu jako hurikán, mezitím slábne. Národní středisko pro hurikány (NHC) ale dál varuje před přívalovými dešti a záplavami, zejména na jihovýchodě Texasu a v jihozápadní Louisianě. Společnost Accuweather předpověděla, že hurikán Harvey by mohl být nejdražší přírodní katastrofou v dějinách Spojených států.
Texaské úřady dnes nařídily povinnou evakuaci lidem v okolí nádrže Barker, která má chránit Houston před zaplavením. Hladina v nádrži je příliš vysoko a hrozí, že přeteče přes hráz. Původně vydal okres Fort Bend pro tuto oblast jen doporučení k evakuaci, nyní ale nařídil evakuaci povinnou.
Dnes byly také ohlášeny exploze ze zatopeného chemického závodu francouzského koncernu Arkema u Houstonu. Podnik předem ohlásil, že hrozí vznícení uskladněných nebezpečných látek, které jsou kvůli výpadku chlazení nestabilní. Zaměstnanci podniku byli odvoláni a lidé v okruhu 2,5 kilometru včas evakuováni. Areál podniku je zaplaven do výšky takřka dvou metrů.
Související
S hurikány se něco děje? Tohle je špatná zpráva pro svět. Proč?
Přírodní živly napáchaly v USA rekordní škody
hurikán Harvey (srpen 2017) , hurikán Irma (září 2017) , USA (Spojené státy americké) , Tropická bouře
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 56 minutami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 2 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
Spojené státy americké v příštím týdnu zvýší cla na auta dovážená z Evropské unie na 25 procent. Evropa totiž podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nedodržuje dohodu, kterou obě strany uzavřely v loňském roce.
Zdroj: Lucie Podzimková