Santo Domingo - Hurikán Irma který je stále na pátém stupni hurikánové škály, se nyní pohybuje kolem severního pobřeží Dominikánské republiky, kde způsobil záplavy. Večer SELČ zamíří k Bahamským ostrovům, kde už na jihu probíhá evakuace.
V Portoriku si hurikán Irma podle místního guvernéra vyžádal tři oběti, přes milion lidí je tam stále bez elektřiny. Za Irmou míří do Karibiku další hurikán, zvaný José, který má zatím intenzitu jedna. Kromě Portorika zabíjel hurikán Irma i na francouzsko-nizozemském karibském ostrově Svatý Martin, kde si vyžádal čtyři mrtvé a pět desítek zraněných.
Hurikán Irma dnes způsobil záplavy na severu Dominikánské republiky. V oblasti Bavaro-Punta Cana bylo evakuováno asi 500 turistů. Na poloostrově Samaná zničil sesuv půdy několik domů a více než 2500 lidí muselo být evakuováno. Letiště v Punta Cana bylo několik hodin uzavřeno, nyní už je provoz obnoven.
Na Bahamách, kam se hurikán přiblíží v pátek, už podle agentury AP uzavírají letiště a na jihu Bahamských ostrovů pokračují evakuace. K jižnímu cípu amerického státu Florida by měla Irma podle odhadů amerického Národního centra pro hurikány (NHC) dorazit v neděli dopoledne místního času.
Na Portoriku způsobil hurikán Irma smrt tří lidí. Oznámil to dnes místní guvernér Ricardo Rossello. Jednou z obětí je devětasedmdesátiletá žena, která se pohybovala na invalidním vozíku. Jednu ženu zabil elektrický proud a muž podlehl zraněním při dopravní nehodě způsobené bouří. Přes milion z celkových 3,č milionu obyvatel Portorika zůstává bez elektřiny.
Za hurikánem Irma postupuje ke karibské oblasti hurikán Jose, který je zatím na prvním stupni hurikánové škály a na sever Malých Antil by měl dorazit v sobotu. V Atlantiku je nyní ještě třetí hurikán, nazvaný Katia, který má zatím intenzitu jedna a blíží se k východnímu pobřeží Mexika.
Související
Kubánský parlament kvůli hurikánu Irma posunul volbu prezidenta
Nedávné živelní pohromy postihly až 25 milionů Američanů
hurikán Irma (září 2017) , bahamy , USA (Spojené státy americké) , Dominikánská republika
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 2 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 3 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 4 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 5 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 6 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 6 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 6 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 7 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 8 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 8 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 9 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 10 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 11 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 12 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
Pokud se o něčem dá říct, že se někde kruh uzavřel, může to být nečekaný český úspěch na krasobruslařském mistrovství Evropy v anglickém Sheffieldu. Právě odsud totiž přišla během víkendu zpráva o zisku bronzové medaile, která skončila na krku Georgiia Reshtenka. A v čem že spočívá onen příslovečný uzavřený kruh? Jedná se totiž o první krasobruslařskou medaili z evropského šampionátu pro českého reprezentanta po dlouhých 13 letech, přičemž naposledy se takovýto počin podařil Michalu Březinovi, současnému trenérovi Reshtenka.
Zdroj: David Holub