Washington - Federální rezerva toužila dlouho po zvýšení inflace. A teď ji budou mít, ale odnesou to převážně lidé. Dvě živelné katastrofy za sebou donutily miliony lidí opustit své domovy, mnozí se nyní nemají kam vrátit. Jsou nucení hledat si provizorní řešení - jako pronájmy, ubytovny či penziony, což žene ceny za ubytování raketově nahoru.
Inflace byla v minulých letech obzvláště nízká - početné ročníky odcházejí do důchodu, časté dluhy lidí a kupní síla mileniálů není tak vysoká, jak to bývalo za jejich rodičů a prarodičů. Všechno to vedlo ke stagnaci cen v oblasti bydlení. Jenže děti nezůstanou doma věčně a současná mládež po škole se poohlížejí po vlastním ubytování, ti šťastnější si kupují domy, jiní jdou do podnájmu. Trh s realitami pomalu ožíval.
Nicméně Harvey i Irma přišly příliš rychle a trh na ně nebyl pořádně připraven. Například v Houstonu byl velký počet nově postavených apartmánu, o které neměl nikdo zájem, což zákonitě tlačilo ceny dolů. Jenže teď se situace obrátila a trh s nemovitostmi čelí vyprodání. To samé se dá očekávat i na Floridě, až se bouře zcela uklidní a lidé se začnou postupně vracet domů a sčítat škody.
Nejedná se o žádný krátkodobý efekt, naopak trh s byty je vždy ovlivňován na dlouhou dobu. Opravit či postavit nové domy bude vyžadovat spoustu času. Nelze se ani spoléhat na regulaci ze strany státu, protože ta reaguje vždy opožděně. Politici činí rozhodnutí na základě ověřitelných dat a vyšší ceny se odrazí ve statistice až za několik měsíců.
Florida již minulý týden čelila vysokým cenám za pohonné hmoty, kdy majitelé aut neměli čím naplnit své vozy, aby se mohli evakuovat. Benzín a naftu však hurikány ovlivní jen krátkodobě a ceny už začínají znova klesat. Další dlouhodobý nárůst se ale očekává především u jídla - od pomerančů po kuřata, i farmáři musí zvýšit ceny kvůli ztrátám způsobených Harveyem a Irmou. Výjimku netvoří ani stavební materiály.
Související
Kubánský parlament kvůli hurikánu Irma posunul volbu prezidenta
Nedávné živelní pohromy postihly až 25 milionů Američanů
hurikán Irma (září 2017) , hurikán Harvey (srpen 2017) , nájemné , Bydlení
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 1 hodinou
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 2 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 3 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 3 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 5 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
Společnost Trump Media & Technology Group spustila novou komerční službu nazvanou Truth API, která finančním institucím a obchodníkům na Wall Street nabízí přednostní přístup k příspěvkům zveřejňovaným na sociální síti Truth Social. Službu zaměřenou na nejvlivnější účty platformy využívá už více než desítka klientů, přičemž jde převážně o firmy specializované na vysokofrekvenční obchodování. Za možnost získat zásadní informace s milisekundovým předstihem platí odběratelé měsíční poplatky v rozmezí 60 až 100 tisíc dolarů.
Zdroj: Libor Novák