Washington - Americký prezident Donald Trump přijímá další protiimigrační opatření. Zákaz cestovat do USA se týká občanů již osmi států: KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Nová pravidla mají pro tři nové země vstoupit v platnost 18. října, zatímco v případě dalších pěti států se restrikce prodloužily.
Nově se tedy zákaz vstupu rozšíří na lidi ze Severní Koreje, Venezuely a Čadu, poznamenala BBC. Z původního seznamu šesti převážně muslimských států, jejichž občanům se Trump snažil omezit vstup do USA, vypadl Súdán.
Opatření se v případě jednotlivých zemí liší. Všichni občané KLDR a Čadu mají zakázaný vstup na území USA, zatímco v případě Venezuely se zákaz týká členů dlouhého seznamu vládních institucí a jejich rodinných příslušníků, uvedla agentura AFP.
"Tato omezení jsou životně důležitá pro národní bezpečnost," vysvětloval novinářů vysoce postavený vládní představitel. Upozornil, že podobně jako v případě Súdánu budou moci být i další země vyškrtnuty ze seznamu, pokud dosáhnou požadované úrovně kontroly.
Oproti některým jiným dřívějším nařízením Bílého domu byl nynější Trumpův dekret dlouhé měsíce připravován a konzultován s cizími vládami, napsala agentura AP. Aby nenastal chaos, dosavadní vydaná víza zůstanou v platnosti a občané dotčených zemí budou mít možnost případ od případu získat výjimku.
Severní Koreje se Trumpovo nařízení týká jen symbolicky, protože kromě diplomatů v OSN žádní Severokorejci v USA nežijí. Pchjongjang své občany do ciziny nepouští s výjimkou sportovců a osob, které z vůle režimu vyjíždějí do zahraničí za prací. Postih tohoto státu, a rovněž Venezuely, je pravděpodobně reakcí na výhrady ochránců lidských práv, že dosavadní protiimigrační politika Bílého domu se týkala výlučně muslimů.
Čad je sice důležitý partner v boji proti terorismu, ale nesdílí informace o teroristech a další údaje, které USA požadují. V zemi působí různá teroristická uskupení jako Islámský stát, Boko Haram či Al-Káida. Venezuela nespolupracuje při ověřování, zda její občané představují nebezpečí pro národní bezpečnost či ohrožují bezpečí veřejnosti, země ani ochotně nepřijímá své vyhoštěné občany.
Irák sice také nesplňuje požadovaná kritéria, ale jde o blízkého spojence, připustil Bílý dům a vysvětlil, že země nebyla zahrnuta do nových omezení, protože "úzce spolupracuje" se Spojenými státy v boji proti radikální organizaci Islámský stát.
Související
Křehké příměří opět narušeno. Evropská komise ostře zkritizovala plán USA
Američané a Íránci na sebe vzájemně útočili. Mírová jednání jsou na mrtvém bodě
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Severní Korea (KLDR) , Venezuela , Terorismus , Čad
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
před 1 hodinou
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
před 2 hodinami
Celé znění Zelenského dopisu Putinovi
před 3 hodinami
Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání
před 3 hodinami
USA navzdory Trumpovi schválily rozsáhlý balík pomoci Ukrajině a tvrdé sankce proti Rusku
před 5 hodinami
Víkendové počasí bude nejteplejší na jihu Moravy
včera
Novinky z vyšetřování bývalého prince Andrewa. Řeší se i případ z roku 2002
včera
Influencer skončil pro podezření z obchodování s lidmi ve vazbě
včera
Dagmar Havlová následuje mecenáše. Od Knihovny Václava Havla dává ruce pryč
včera
Vítkovi ve Francii nařídili zbourat obří vilu. Už potřetí
včera
Na Sokolovsku se našla část lidského těla. Případ si převzala policie
včera
Počasí jako na houpačce má vysvětlení. Meteorologové prozradili, co za ním stojí
včera
Pavel se kvůli summitu NATO osobně zúčastní jednání vlády
včera
Německo kvůli migraci odmítá zrušit kontroly na hranicích
včera
V Praze byl údajně zavražděn izraelský „král automatů“
včera
Rubio: Grónsko je součástí Dánska, alespoň prozatím
včera
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
včera
Izrael otočil. Bude pokračovat v útocích na Libanon, příměří navzdory
včera
Trump potvrdil, že označil Netanjahua za šíleného. Experti popsali, co se děje v Bílém domě
včera
O víkendu nastane průlom ve vztazích s Íránem, slibuje Trump. Vždyť jsme nikam nepokročili, tvrdí Teherán
Jednání o ukončení války na Blízkém východě prozatím nepřinesla žádný hmatatelný pokrok, jak po středečních rozhovorech uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí. K tomuto prohlášení dochází v době, kdy křehké příměří vystavily vážné zkoušce nové vzájemné údery mezi Spojenými státy a Íránem. Podle kuvajtských úřadů zasáhl obnovený konflikt také mezinárodní letiště v Kuvajtu, kde útok íránského dronu na pasažérský terminál usmrtil jednoho indického státního příslušníka a dalších 63 osob zranil.
Zdroj: Libor Novák