New York - Hackeři najatí ruskou vládou ukradli před dvěma lety citlivá data americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), která obsahují detaily o pronikání do cizích počítačových sítí a o obraně před kybernetickými útoky.
Napsal to dnes list The Wall Street Journal s odvoláním na anonymní zdroje. Dat se hackeři zmocnili, když je jistý pracovník NSA přesunul do svého domácího počítače.
Podle amerického listu jde o jeden z nejzávažnějších hackerských útoků vůbec. V roce 2013 Edward Snowden, jiný zaměstnanec NSA, ukradl ze serverů této bezpečnostní agentury údaje o špionážních metodách USA v zahraničí.
The Wall Street Journal napsal, že do soukromého počítače externího zaměstnance NSA se možná hackeři dostali přes antivirový program ruské společnosti Kaspersky Lab. Její produkci minulý měsíc americká vláda zakázala instalovat do úředních počítačů kvůli podezření, že firma pracuje pro ruskou rozvědku.
Firma Kaspersky Lab obvinění energicky popírá a tvrdí, že se nikoli vlastní vinou ocitla uprostřed geopolitického boje.
NSA informaci amerického deníku odmítla komentovat. Senátor Ben Sasse, člen branného výboru horní komory Kongresu, označil informaci za alarmující. "NSA musí vystrčit hlavu z písku a vyřešit problém externích zaměstnanců. Rusko je v kybernetickém prostoru naším jasným nepřítelem, nemůžeme si dovolit taková selhání," řekl Sasse agentuře Reuters.
NSA útok na své servery objevila až loni na jaře, píše The Wall Street Journal. Hackeři ukradli údaje o tom, jak agentura proniká do cizích počítačových sítí, jaké programy k tomu používá a jak sama chrání své sítě uvnitř USA. Pokud by Rusové tyto údaje dostali do rukou, mohli by lépe chránit své systémy a snadněji naopak pronikat do těch amerických.
Související
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
USA (Spojené státy americké) , Rusko , Hackeři , NSA (The National Security Agency)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
před 51 minutami
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
před 1 hodinou
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
před 2 hodinami
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
před 3 hodinami
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
před 4 hodinami
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
před 5 hodinami
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
před 6 hodinami
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
před 6 hodinami
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
před 7 hodinami
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
před 8 hodinami
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
před 9 hodinami
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
před 10 hodinami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 10 hodinami
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 12 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
Bývalá americká ministryně zahraničí a neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se ve čtvrtek objeví před panelem Sněmovny reprezentantů, který vyšetřuje zločiny zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková