Washington – Prezident USA Donald Trump chce spojit budoucí dohodu o osudu dětských přistěhovalců v USA se zdí na hranicích s Mexikem a s tvrdým postupem vůči nelegální migraci.
Trump Kongresu už poskytl seznam svých požadavků, které ale přední demokratičtí zákonodárci kritizují. Šéf Bílého domu začátkem září rozhodl o zrušení programu známého pod zkratkou DACA, který zavedl jeho předchůdce Barack Obama k ochraně mladých imigrantů. Jejich legální budoucnost v USA je nyní nejistá a republikány ovládaný Kongres má půl roku na vyřešení jejich situace.
Už v předvolební kampani Trump slíbil, že zakročí proti nelegální migraci. V neděli poskytl Kongresu seznam požadavků, jež chce začlenit do zákona řešícího budoucí status přistěhovalců zařazených do programu DACA. Jsou na něm mimo jiné výstavba zdi na hranicích s Mexikem, přijetí 10.000 nových příslušníků cizinecké a celní policie, rozšíření počtu soudců řešících přistěhovalectví o 370 nebo zákaz toho, aby si přistěhovalci mohli do USA přivést i vzdálené rodinné členy. Budoucí zákon by také měl trestat takzvaná azylová města, která jsou i přes opakované prezidentovo varování vstřícná vůči přistěhovalcům bez dokladů.
Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová v reakci na Trumpův seznam ve společném prohlášení s lídrem senátních demokratů Chuckem Schumerem prohlásila, že prezidentova administrativa nemůže myslet hledání kompromisu v otázce DACA vážně, když přišla s opatřeními, která si protiřečí s pomocí dětským přistěhovalcům i názorem většiny Američanů.
„Seznam navíc obsahuje zeď, která byla výslovně z vyjednávání vyjmuta," uvádí se v prohlášení. Pelosiová s Schumerem po zářijové schůzce s Trumpem oznámili, že prezident jim slíbil, že financování výstavby pohraniční bariéry nebude součástí dohody o programu DACA. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová pak ale na twitteru napsala, že takový slib prezident nedal.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , migrace
Aktuálně se děje
před 32 minutami
MS v hokeji ONLINE: Slovinsko vs. Česko. Národní tým vstupuje do druhého duelu
před 53 minutami
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
před 1 hodinou
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
před 2 hodinami
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
před 3 hodinami
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
před 3 hodinami
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
před 4 hodinami
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
před 5 hodinami
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
před 5 hodinami
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
před 6 hodinami
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
před 7 hodinami
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
před 8 hodinami
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
před 8 hodinami
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
před 9 hodinami
Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku
před 9 hodinami
Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku
před 10 hodinami
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
před 11 hodinami
Záchrana lebky svaté Zdislavy. Experti věří ve šťastný konec příběhu
před 12 hodinami
Dvacet let stačí. Trump stanovil novou podmínku pro mír s Íránem
před 13 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko vyhrálo svůj první zápas proti Dánsku 4:1
V pátek začalo ve švýcarských městech Curych a Fribourg již 89. mistrovství světa v hokeji a hned v jeho první hrací den nastupují do svého úvodního zápasu na turnaji i čeští hokejoví reprezentanti v čele s kapitánem Romanem Červenkou a jeho asistenty Filipem Hronkem a Lukášem Sedlákem. V prvním utkání skupiny B ve Fribourgu s Dánskem Češi zabodovali a zvítězili 4:1.
Zdroj: David Holub