Washington – Agentura AP informuje, že Sněmovna reprezentantů Kongresu USA dnes těsným poměrem hlasů 216 ku 212 schválila návrh rozpočtu na fiskální rok 2018. Republikány kontrolovaný Senát návrh schválil už minulý pátek poměrem hlasů 51 ku 49.
Výsledek hlasování v obou komorách je velkým povzbuzením pro prezidenta Donalda Trumpa a jeho reformní daňové plány.
Republikánští poslanci přehlasovali demokratickou opozici, podařilo se jim také ale vyrovnat se i s odporem konzervativců ve vlastním táboře, kterým vadí schválený schodek ve výši 1,5 bilionu dolarů (32,6 bilionu korun) v příštích deseti letech.
Podle amerických zákonů mají nyní republikáni v Senátu možnost odhlasovat zákon o snížení daní prostou většinou, nikoli obvyklou většinou 60 ze 100 hlasů. Protože v Senátu zasedá 51 republikánů, má Bílý dům k daňové reformě fakticky otevřenou cestu. Demokraté je nemohou zastavit, pokud se mezi republikány nenajdou alespoň dva „odpadlíci".
Plán Trumpovy vlády na snížení daní podnikům i jednotlivcům celkově o šest miliard dolarů demokraté nepodporují. Navrhovaná opatření by podle nich vyústila v nárůst schodku federálního rozpočtu a spíše než střední třídě by přinesla daňové úlevy bohatým Američanům.
Podle názoru analytiků by se obrovské snížení daní promítlo jak v růstu rozpočtového deficitu, tak zadlužení, pokud by hospodářský růst nebyl tak vysoký, jak republikáni plánují.
Související
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
Donald Trump , Kongres USA , USA (Spojené státy americké) , rozpočet
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
před 1 hodinou
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
před 2 hodinami
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
před 3 hodinami
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
před 3 hodinami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 4 hodinami
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 5 hodinami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 6 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 7 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 7 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 8 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 9 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 10 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
Vládní koalice opakovaně jedná o cenách pohonných hmot v Česku, které reagují na události na Blízkém východě. Podle Radima Fialy (SPD) by se mohlo zvážit i použití paliv ze státních rezerv. Opoziční poslanec Zdeněk Hřib (Piráti) v té souvislosti navrhl snížení daně na základní potraviny.
Zdroj: Jan Hrabě