Akustické útoky na diplomaty? Kuba nikoho nevyšetřuje, USA tají lékařské záznamy

Washington - Nejméně 24 diplomatických pracovníků Spojených států má po návštěvě Kuby zdravotní problémy, které mohlo způsobit akustické zařízení. Havana však zatím nikoho v souvislosti se záhadnými incidenty nevyšetřuje.

"Nebylo možné zjistit potenciální pachatele ani osoby s odpovídající motivací, úmyslem nebo prostředky k provedení takové akce," uvedla kubánská státní televize ve čtvrtek.

Donald Trump připsal odpovědnost za incidenty Kubě. Ta si stěžuje, že prý nezískala přístup k postiženým Američanům ani k příslušným lékařským záznamům. 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí před týdnem oznámila, že USA evidují další diplomatické pracovníky, kteří se stali oběťmi nevyjasněných útoků během svého pobytu na Kubě. Podle ní má zdravotní následky nejméně 24 lidí. To znamená, že zasažena již byla téměř polovina osob působících na ambasádě v Havaně, napsala agentura AP.

Diplomaté trpěli poškozením či ztrátou sluchu, bolestmi hlavy, závratěmi a poruchy spánku. Americká média spekulovala o tom, že příčinou jsou cílené útoky akustickým zařízením. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

USA v reakci na útoky na počátku října vyhostily 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu a omezily počet svých diplomatů na ostrově. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez označil rozhodnutí o vyhoštění za nespravedlivé a nepřijatelné.

Související

Kuba

Záhada akustických útoků na diplomaty vyřešena? Vědci našli viníka, tohle nikdo nečekal

Záhadné zvuky v domech amerických diplomatů v Havaně, které v roce 2017 Washington označil za akustické útoky na občany USA, způsobili cvrčci. Tvrdí to v nejnovější studii dva vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu, kteří analyzovali nahrávku pořízenou diplomaty na Kubě. Vědci nicméně nevyloučili, že se diplomati mohli stát terčem jiných útoků, po nichž si stěžovali na zdravotní potíže.

Více souvisejících

akustický útok na Kubě Kuba USA (Spojené státy americké) diplomacie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy