Iniciátor kontaktu Flynna s Rusy zůstává zahalen tajemstvím. Byl to sám Donald Trump?

Washington – Kdo byla ona tajemná osoba, která bývalému bezpečnostnímu poradci Bílého domu Michaelu Flynnovi dala loni pokyn ke kontaktu s ruským velvyslancem? Právě to je otázka, které teď americká média zajímá ze všeho nejvíce.

Rozhovor Flynna s neznámou osobou se uskutečnil loni v prosinci v Trumpově letovisku Mar-a-Lago ve floridském Palm Beach. Podle amerického zpravodajského serveru The Hill byly předmětem rozhovoru sankce, které loni bývalý prezident Barack Obama vyhlásil proti Rusku. Flynn měl podle instrukcí velvyslanci Sergeji Kisljakovi říct, že Trumpův štáb si nepřeje, aby Rusko v reakci na sankce dál zvyšovalo napětí ve vztazích s USA.

Flynn se podle protokolu FBI s Kisljakem spojil už 22. prosince, aby s ním promluvil o blížícím se hlasování v Radě bezpečnosti OSN o izraelských osadách na okupovaných územích. K tomuto kontaktu s ruským velvyslancem podle televize NBC News vyzval Flynna Trumpův zeť Jared Kushner.

S Kisljakem Flynn mluvil 29. prosince a o výsledku "vysoce postaveného činitele" podrobně informoval, uvádí The Hill. Ruský velvyslanec prý potvrdil, že reakce Moskvy na sankce vyhlášené Obamou bude zdrženlivá. Při lednovém výslechu v FBI však Flynn tvrdil, že si nic z rozhovoru nepamatuje a debatu o sankcích popřel.

ABC News uvádí, že tajemnou osobou je prezident Donald Trump, odvolává se přitom na tvrzení nejmenovaného Flynnova důvěrníka. Agentura Reuters napsala, že pokud by Trump pověřil Flynna kontakty s Rusy před uvedením do funkce, o zločin by nešlo. Pokud by se ale prokázalo, že Trump vyzval Flynna, aby o kontaktech s Rusy zalhal, pak by to zločin byl.

Zda by mohl být v takovém případě Trump obžalován, se právní experti neshodují, píše Reuters. Většina z nich je přesvědčena, že jediným trestem pro prezidenta za spáchání trestného činu je ústavní žaloba, nebo-li impeachment. Nejde přitom o akt právní, ale politický.

O tom, že prezident spáchal trestný čin, může rozhodnout Kongres nadpoloviční většinou hlasů ve Sněmovně reprezentantů a dvěma třetinami hlasů v Senátu.

Související

Více souvisejících

Rusko Donald Trump USA (Spojené státy americké) Sergej Kisljak Michael Flynn (generál)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 2 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO. Ukrajina reagovala vlastními požadavky, které považuje za jediné realistické. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy