Svět bez znečištění ovzduší? Prý je to možné, OSN zahájila smělý plán

New York/Nairobi - Planeta je postupem času čím dál více znečišťována. Už se to netýká jen ovzduší, ale i půdy a oceánů. To je pro Zemi dnes největší zabiják. Tato informace zazněla na začátku týdne v OSN. Organizace proto chystá plán, jak se znečišťování úplně zbavit.

Zástupci OSN na třetím Shromáždění OSN pro životní prostředí vyzvali ke společné akci všech světových vlád, podniků a spotřebitelů, aby se začala přijímat opatření proti znečištění ovzduší. Kritickou situaci dokládali čísly - podle nich každoročně na následky globálního znečištění umírá 9 milionů lidí. To znamená, že kvůli znečištění umírá každý šestý člověk na planetě.

"Znečištění je největším lidským vrahem na planetě, proto jej musíme porazit," řekl na shromáždění vedoucí OSN v otázkách životního prostředí (UNEP) Erik Solheim.

Podle ročního přehledu vědeckého časopisu The Lancet téměř sedm milionů lidí ročně podlehne nemocím způsobeným vdechováním toxinů ze vzduchu. Jedná se především o výfukové plyny a emise z pálení dřeva a uhlí. Zabijákem je také olovo přimíchané do barev - to způsobuje ročně poškození mozku u více než 500 tisíc dětí.

I přes tento nárůst obětí vlivem znečištění prostředí roste i úroveň člověkem vyprodukovaného odpadu. "Více než 80% odpadní vody na světě se uvolňuje do přírody bez potřebného zpracování. Elektronického odpadu je vyprodukuje ročně přes 50 milionů tun," potvrdila na shromáždění, kterého se zúčastnili zástupci více než 100 zemí, členka skupiny UNEP Ligia Noronhaová.

Podle ní nejde jen o otázku samotného znečišťování ovzduší, ale i o lidská práva. "Není to problém jen zdraví, produktivity a důsledků pro ekonomiku, ale týká se to také lidských práv. Každý člověk má přece právo žít v čistém prostředí," vysvětlila.

Co se týče ekonomické otázky problému znečišťování, má Noronhaová také pravdu. Nedávná zpráva v časopise The Lancet uvedla, že světové náklady související se znečišťováním, včetně poskytování zdravotní péče, se vyšplhaly na úroveň 5 bilionů dolarů. To je více než 6% světové ekonomické produkce.

Na tuto neradostnou statistiku zareagoval také předseda Shromáždění - kostarický ministr životního prostředí Edgar Guttierez: "Podíváme-li se na to celkově, děláme v otázce ochrany životního prostředí velmi špatnou práci. Nejhorší na tom je, že jsme se dostali do situace, kdy není prostor pro nějaké další chyby."

Dodejme, že shromáždění se koná od pondělí do středy v keňském hlavním městě Nairobi. Účastní se ho přes 4500 lidí, včetně vědců, obchodníků a zástupů vlád. Shromáždění bylo přiděleno heslo "Vstříc planetě bez znečištění" a má se na něm vyřešit otázka, jak dále postupovat v tomto celosvětovém problému.

Související

Více souvisejících

OSN životní prostředí konference Světelné znečištění věda Vědci

Aktuálně se děje

před 22 minutami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 8 hodinami

Arménie se k Rusku otočila zády. Opustí jeho bezpečnostní blok

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že země opustí bezpečnostní blok vedený Ruskem, Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB). Obvinil také ostatní členy aliance ze spiknutí s Ázerbájdžánem proti Arménii. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy