Montgomery - V ostře sledovaných volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones (63). Porazil republikána z konzervativního křídla strany Roye Moorea (70), kterého podpořil i prezident Donald Trump. Alabamské senátorské křeslo se uvolnilo letos v únoru poté, co se jej vzdal po svém jmenování ministrem spravedlnosti Jeff Sessions.
Americká média v prvních reakcích hodnotí Mooreovu porážku i jako porážku šéfa Bílého domu. Za posledních 25 let Alabamu v Senátu žádný demokrat nezastupoval. Moore zatím odmítl prohru uznat s tím, že dosavadní výsledky jsou příliš těsné. Jones vede o 22.000 hlasů, tedy asi o 1,5 procenta. "Ještě není hotovo," řekl Moore svým příznivcům a připomněl, že podle alabamského zákona jsou hlasy automaticky přepočítány, pokud je rozdíl mezi oběma kandidáty menší než půl procenta. Předseda volební komise ale AP řekl, že to nejspíš nebude tento případ.
Republikáni ve stočlenném Senátu drželi dosud 52 křesel a ztráta alabamského mandátu tuto většinu zmenší na kritickou hranici. Trumpovi se tak dál komplikuje možnost prosazování programu.
"Vždy jsem věřil, že obyvatele Alabamy více věcí spojuje, než rozděluje," řekl Jones příznivcům, kteří se shromáždili v jeho štábu a na pódiu jej přivítali bouřlivými ovacemi.
Jonese doprovází pověst bývalého federálního prokurátora, který nemilosrdně stíhal výstřelky rasistů. Moore byl naopak dvakrát odvolán z funkce vrchního soudce státu Alabama za nerespektování výroků vyššího soudu. Nyní čelí obvinění ze sexuálních útoků proti devíti ženám, jichž se měl dopustit v 70. až 90. letech minulého století.
"Blahopřeji Dougovi Jonesovi k tvrdě vybojovanému vítězství," napsal v reakci na výsledek voleb na twitteru prezident Trump, který ještě nedávno Jonese na twitteru označil za "loutku". Republikáni podle něj budou mít brzy šanci získat zpět jeho křeslo. "Nikdy to nekončí," dodal prezident. Jones by měl senátorem zůstat až do roku 2021.
Konzervativní média spoléhala na to, že republikáni v ryze jižanském státě pro demokrata hlasovat nikdy nebudou. Podle prvních komentářů amerických médií se ale Trump a jeho příznivci zjevně přepočítali. "Je to zemětřesení," citovala televize CNN na svém webu zdroj z Bílého domu.
Související
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
USA (Spojené státy americké) , Senát USA , Donald Trump , Roy Moore (politik USA)
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě