Washington/Barcelona - Španělsko vydalo do USA ruského ruského programátora Pjotra Levašova, který byl zatčen loni v dubnu v Barceloně na základě zatykače FBI. Muž je obviněn z rozsáhlé krádeže osobních údajů prostřednictvím internetu.
Levašov podle amerických úřadů zhruba od roku 2010 provozoval celosvětovou síť infikovaných počítačů, takzvaný botnet. Jeho síť nese název Kelihos a pod její kontrolu se postupně dostaly desítky tisíc počítačů s operačním systémem Windows od Microsoftu. Pět až deset procent z nich bylo v USA.
Systém Kelihos byl s to zasílat více než 2500 spamů denně. Měl široký záběr - vedl všemožné podvodné akce, včetně falešných slevových akcí na akcie, čímž se uměle zvyšovala jejich hodnota.
V USA hrozí Rusovi až 20 let vězení. Levašov sloužil v ruské armádě a pracoval i pro stranu Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina.
Související
Ve Španělsku zatkli ruského hackera, dle FBI ovlivňoval americké volby
Pjotr Levašov (hacker) , Španělsko , USA (Spojené státy americké) , Hackeři , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Smutná zpráva v úvodu roku. Zemřel kněz Miloslav Fiala
včera
Čeští hokejoví junioři přehráli Kanadu a po třech letech si zahrají na MS o zlato
včera
Útočník z obchodního centra v Hradci Králové míří do vazby
včera
Maduro se cítí nevinen. Jsem venezuelský prezident, hlásal před soudem
včera
Babišova vláda si schválila program. Cílem je prosperující a stabilní Česko
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Strakonicku. Část těla hledali potápěči v řece
včera
Mrazy budou i nadále silné. Meteorologové prodloužili varování
včera
Grónský premiér vyzval Trumpa, aby přestal s nátlakem a konečně se vzdal fantazií o anexi
včera
"To, co předvádí SPD, je nechutné." Fiala za výroky o Vrběticích schytává kritiku od ANO i opozice
včera
Obrněná vozidla a vrtulníky převážejí Madura do soudní síně
včera
Odporné, zhodnotilo za potlesku veřejnosti Okamurův projev litvínovské ANO. Babiš jej brání
včera
Místo, kde drží Madura, má k luxusu daleko. Na soudní líčení čekají najatí profesionálové
včera
Táhla kotvu po dně, dokud nenarazila na kabely. Finsko zadrželo sabotážní loď plující z Ruska
včera
Strach narůstá. Trump po Venezuele potvrdil zájem o Grónsko, Británie nepotvrdila, že by jeho anexi odsoudila
včera
Moskevské vysílání, udeřil Kupka. Fiala z SPD zpochybňoval ruskou vinu za Vrbětice
včera
Trumpův zásah ve Venezuele ztrapnil ruskou armádu. Další na řadě by měl být Putin, naznačil Zelenskyj
včera
Venezuela disponuje největšími zásobami ropy na světě. Trump je chce využít, čeká jej ale tvrdý střet s realitou
včera
Kolumbie, Mexiko, Kuba i Grónsko. Trump po zásahu ve Venezuele vyhrožuje dalším zemím
včera
Je po Venezuele na řadě Grónsko? Frederiksenová poslala Trumpovi ostrý vzkaz
včera
Rodríguezová obrátila. Po Trumpových hrozbách dalšími údery požaduje spolupráci s USA
Americký prezident Donald Trump oznámil po sobotní vojenské operaci zásadní změnu v latinskoamerické politice, když prohlásil, že Spojené státy budou nyní Venezuelu fakticky řídit. Současně varoval zbývající představitele tamní vlády, že pokud nebudou plně spolupracovat na jeho plánech pro nápravu země, může následovat další vojenský úder. Trumpovy kroky přicházejí v reakci na dlouhodobou krizi a jsou prezentovány jako snaha o nastolení nového řádu.
Zdroj: Libor Novák