Washington - Výbor pro kontrolu činnosti tajných služeb Sněmovny reprezentantů USA dnes zveřejnil odtajněnou verzi vyšetřovací zprávy, která potvrzuje již dříve ohlášený závěr, že kampaň nynějšího prezidenta Dolanda Trumpa nespolupracovala s Moskvou. Zpráva rovněž konstatuje, že Rusko se nejen před hlasováním v USA, ale také v Evropě pokoušelo agresivně šířit dezinformace s cílem vyvolat rozkol ve společnosti a podkopat volební proces.
"Právě byla zveřejněna práva sněmovního výboru pro tajné služby. "Žádný důkaz", že Trumpova "tajně spolupracovala, koordinovala své kroky či konspirovala s Ruskem," napsal Trump s odkazem na závěrečný dokument. Dodal, že hon na čarodějnice, jak označuje vyšetřování své kampaně, musí okamžitě skončit.
Zpráva, za jejímž vznikem stojí Trumpovi republikáni, uzavírá politické vyšetřování ruské role v amerických prezidentských volbách v roce 2016, poznamenala agentura AP. Se závěry výboru nesouhlasí demokraté, kteří poukazují na to, že dokument ignoruje zásadní fakta. Samostatné objasňování kauzy vede nezávisle na Kongresu zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.
Demokraté, kteří zprávu opakovaně kritizovali ještě před jejím zveřejněním, nesouhlasí se závěrem, podle kterého Trumpův štáb s Kremlem nevedl žádnou tajnou spolupráci. "Republikáni ve výboru se rozhodli nevést vážné vyšetřování," prohlásil kongresman Adam Schiff, který je nejvýše postaveným demokratem ve výboru. Dodal, že republikáni se žádným důkazům ve věci spolupráce Trumpovy kampaně nechtěli věnovat.
Zpráva, jejíž část je kvůli utajení začerněna, mimo jiné uvádí, že Rusko v letech 2015 a 2016 provádělo kybernetické útoky na americké politické instituce a že Moskva se svými prostředníky je zodpovědná za krádež a následné zveřejnění dokumentů a komunikace politických institucí. Volby se podle výboru pokusilo Rusko ovlivnit i skrze svou mezinárodní televizi RT.
V části týkající se Trumpa zpráva tvrdí, že jeho kampaň s Moskvou nijak tajně nespolupracovala. Výbor nenašel ani žádné důkazy, které by ukazovaly na to, že Trumpovy obchodní aktivity ještě před kampaní by mohly položit základ případné zákulisní spolupráci s Ruskem.
Související
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
Venezuela uvidí něco, co ještě nikdy nespatřila, vzkázal Trump. Caracas válečné hrozby odsoudil
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Prezident USA , Rusko , Volby USA
Aktuálně se děje
včera
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
včera
WHO vydala varování před masivní epidemií chřipky. Překvapivě se šíří i ve školách
včera
Falešné video odhalilo sílu AI. Smyšlená zpráva o převratu ve Francii otřásla celým světem
včera
Pavel telefonoval se Zelenským. Řešili další podporu Ukrajině
včera
Klimatická krize v Česku skončila, prohlásil Macinka. Počasí nesouhlasí
včera
Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině za každou cenu, prohlásil Putin. Evropské lídry označil za prasátka
včera
Venezuela uvidí něco, co ještě nikdy nespatřila, vzkázal Trump. Caracas válečné hrozby odsoudil
včera
Monumentální zrada tradic, vydírání... Fotbalové MS může být kvůli politice USA a cenám vylidněné
včera
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
včera
Babiš se vrací k evropskému stolu v kritický moment. Ukrajině se neúprosně krátí čas
včera
Soud poprvé rozhodoval v případu únosu chlapce ze Zlínska. Verdikt nepřekvapil
včera
Tři soutěsky už nebudou největší. Čína hluboko v Himálajích potají buduje nejvýkonnější vodní elektrárnu na světě
včera
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
včera
Klíčové jednání se blíží. Lídři EU rozhodnou o financování půjčky pro Ukrajinu, proti je Maďarsko, Slovensko i Česko
včera
Trump nařídil úplnou námořní blokádu tankerů mířících do a z Venezuely
včera
Trump pogratuloval Babišovi. Připomněl mu letouny F-35
včera
Výhled počasí až do Štědrého dne. Bílé Vánoce by přinesl jen zázrak
16. prosince 2025 21:59
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
16. prosince 2025 21:06
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
16. prosince 2025 20:10
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
Tragédie se v předvánočním týdnu stala v severočeské Kadani. Policisté a záchranáři v úterý vyjížděli na sídliště, kde došlo k pádu dítěte z okna paneláku. Resuscitace byla neúspěšná, událost je předmětem policejního vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě