Washington - Zdá se, že dohoda o íránském jaderném odzbrojení bude již brzy minulostí. Alespoň tak lze číst vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten byl již od volební kampaně v roce 2016 ostrým kritikem této dohody, jelikož je prý pro USA krajně nevýhodná a ohrožuje klíčového amerického spojence Izrael. Dohodu v roce 2015 s Íránem uzavřely Spojené státy, EU, Velká Británie, Francie, Německo, Čína a Rusko.
Izraelský premiér Netanjahu uspořádal v pondělí ostrou tiskovou konferenci na níž uvedl, že íránská dohoda byla postavená na lžích a že Teherán celou dobu své partnery klamal. Zdá se, že podobného názoru je i Donald Trump. A není zdaleka sám. Obamovu administrativu za uzavření dohody kritizovali takřka všichni republikánští politici.
Oproti tomu některé evropské mocnosti se snaží dohodu udržet při životě. O její zachování se snaží zejména francouzský prezident Macron, jenž je ve svém úsilí podporován Německem a Velkou Británií. Francouzi navrhli aby byla dohoda místo rušení jen modifikována sérií doplňkových ujednání.
Co vlastně Trumpovi na oné dohodě tolik vadí? Asi základní potíž spočívá v tom, že má pouze časově omezenou platnost. Íránský jaderný program tak není ukončen navždy, nýbrž je pouze na 7 let pozastaven. Pokud se Írán po roce 2025 rozhodne vrátit ke své rétorice o tom, že je potřeba Izrael vymazat z mapy a rozhodne se k tomu využít jaderné zbraně, nic mu v tom nebude bránit.
„Dohoda bude za deset až dvanáct let stejně mrtvá. Není to žádné dlouhodobé řešení, problém s jadernými zbraněmi se prostě jen odsunul.“ tvrdí pro Fox News izraelský bezpečnostní expert. „Íránský výzkum byl pouze zmrazen, nikoliv ukončen. Až tato dohoda uplyne bude už navíc mít Írán kapacity, aby ohrozil nejen Izrael ale i Evropu a možná dokonce USA.“ dodává.
A právě ony „kapacity“ jsou dalším problémem íránské jaderné dohody. Ta totiž Teherán nijak neomezuje co se týká vývoje nových raket. I když je tedy dohoda v platnosti, Írán může nadále vyvíjet rakety jež mohou v budoucnu sloužit jako nosiče jaderných hlavic aniž by cokoliv porušoval.
Potíží navíc podle televize Fox je, že ona dohoda nefunguje ani politicky. Pokud si Obamova vláda slibovala že na základě uzavřených smluv dojde k určité liberalizaci íránského režimu a Teherán upustí od své agresivní rétoriky a podpory teroristických organizací, spletla se. Důkazem budiž íránské angažmá v syrské občanské válce.
Co tedy musí Trumpova vláda udělat ve chvíli, kdy současnou dohodu zruší? Předně se musí snažit vyjednat dohodu novou, trvalejší a takovou, jenž bude západu a Izraeli poskytovat skutečné záruky. Podle Izraelců je dobře, že Trump vstupuje do jednání s Teheránem již teď a nečeká na dobu, když bude íránský režim disponovat výkonnými mezikontinentálními raketami s jadernými hlavicemi.
Související
Írán chce obnovit jednání o jaderném programu s USA. Má ale podmínky
Jaderná zařízení obnovíme, zní z Íránu. Trump nevyloučil další útok
Írán , Jaderné zbraně , Donald Trump , odzbrojování , Izrael
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 1 hodinou
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 1 hodinou
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 3 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 4 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 4 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 4 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 5 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 5 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 6 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 7 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 8 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 8 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 9 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 9 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 10 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.
Zdroj: Jakub Jurek