Washington - Americký prezident Donald Trump dnes informoval, že v úterý ve 20:00 SELČ oznámí své rozhodnutí ohledně mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Její obsah dlouhodobě ostře kritizuje. Dokument za USA vyjednali diplomaté za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy.
Trump o termínu ohlášení rozhodnutí informoval na svém twitterovém účtu, aniž dodal další podrobnosti.
Americký prezident se musí k dohodě vyjadřovat vždy po 120 dnech a nový termín vyprší 12. května. Při minulém vyjádření řekl, že účast Spojených států na této dohodě příště neprodlouží, pokud nebudou její sporné body vyřešeny.
Trump stejně jako Izrael tvrdí, že dohoda Íránu nezabrání, aby se v budoucnu jaderně vyzbrojil. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli řekl, že jaderná dohoda s Íránem musí být buď "výrazně upravena, nebo zcela zrušena".
Další účastníci mezinárodní dohody - Francie, Německo a Británie - dnes dali najevo, že k vypovězení jaderné dohody nevidí důvod.
Íránský prezident Hasan Rúhání v neděli řekl, že Írán si připravil plány, jimiž odpoví na případné Trumpovo rozhodnutí jadernou dohodu vypovědět.
Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.
Jaderná smlouva otevřela mezinárodním firmám přístup na osmdesátimilionový, prakticky neobsazený íránský trh. V Íránu ve velkém vydělávají například výrobci letadel, kteří nahrazují tamní nebezpečně zastaralé stroje využívané v civilní dopravě.
Související
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji
před 1 hodinou
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
před 1 hodinou
Vojenští policisté vyšetřují tragickou nehodu armádního vrtulníku
před 2 hodinami
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
před 3 hodinami
Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze
před 4 hodinami
Trump lže, naznačuje Teherán. Diplomaté se na jednání s Američany nechystají
před 5 hodinami
Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let
před 5 hodinami
Tropické počasí si dalo pauzu a teď je zpět. Platí nové varování
před 6 hodinami
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
před 7 hodinami
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
před 8 hodinami
Násilný čin na Mostecku. Aktéry dva muži, jsou vážně zranění
před 8 hodinami
Kuba se opět ponořila do tmy. Problémy místních rozhodně nekončí
před 9 hodinami
Irsko se rozloučí s Glenem Hansardem. Pohřeb v katedrále bude zítra
před 10 hodinami
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
před 11 hodinami
Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
včera
Britské zemědělství je kvůli počasí v hluboké krizi. Bude chybět jídlo, varují farmáři
včera
Trump opět blafoval? Tvrdí, že údery odvolal kvůli prosbám Teheránu o dohodu, podle Íránu je to lež
včera
ISW: Rusko veřejnosti lže. Za minimální posun na frontě platí enormními lidskými ztrátami
včera
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
Řecko se v těchto dnech potýká s mimořádně vážnou přírodní katastrofou, kdy se na mnoha místech země současně šíří ničivé lesní požáry. Extrémní meteorologické podmínky v kombinaci se silným větrem decimují rozsáhlé plochy lesů a zemědělské půdy. Situaci navíc zhoršují vichřice, které dosahují rychlosti až sto kilometrů za hodinu.
Zdroj: Libor Novák