Washington - Severní Korea propustila tři vězněné Američany, ti se teď vracejí do vlasti spolu s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. Všichni propuštění jsou podle všeho v dobrém zdravotním stavu, napsal prezident.
"Ministr Pompeo a jeho 'hosté' (tři propuštění Američané) přistanou na letecké základně Andrews v 02:00 ráno (čtvrtek 08:00 SELČ). Přijdu je osobně přivítat," napsal na twitteru Trump.
Pompeo se vydal do Severní Koreje na neohlášenou návštěvu před plánovaným summitem prezidenta Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Tématy vrcholné schůzky bylo odstranění zbraní z Korejského poloostrova a podpis mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku z let 1950-1953.
Propuštěnými Američany jsou misionář Kim Dong-chul a rovněž Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli na pchjongjangské technické univerzitě (PUST).
Dvaašedesátiletý misionář byl v březnu 2016 odsouzen v KLDR k deseti letům nucených prací za rozvracení komunistického režimu a špionáž. Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, si odpykával 15letý trest "za protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu". Zadržen byl v březnu 2017. Stejným obviněním čelil i 55letý Kim Hak-song, který také pracoval pro Pchjongjangskou univerzitu věd a technologií, financovanou Západem. Zadržen byl loni v květnu.
Americký ministr zahraničí dnes přicestoval do severokorejské metropole Pchjongjang z Japonska. Jde o jeho druhou návštěvu Severní Koreje během necelých šesti týdnů, na té první byl ale ještě ve své předchozí funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA).
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , Kim Hak-song , Kim Dong-chul , Kim Sang-duk
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
včera
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
včera
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
včera
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
včera
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
včera
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
včera
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
včera
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
12. července 2026 21:45
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková