Americe od KLDR nebezpečí nehrozí. Velitelství uvnitř hory je však stále v pohotovosti

Colorado Springs - Hodně se změnilo na Korejském poloostrově během posledních několika měsíců. Hrozby byly nahrazeny optimismem. Pro vojenskou organizaci v severní Americe se jakoby nic nezměnilo.

Severoamerické velitelství pro leteckou obranu (NORAD) pokračuje i nadále v monitorování severokorejského jaderného programu. Organizace stále dostává tři nebo čtyři zpravodajské zprávy denně o severokorejském jaderném programu. 

„Sledovali jsme to dřív a sledujeme to i dnes, stejně jako v případě jakéhokoli jiného národa, který představuje hrozbu pro Spojené státy a Kanadu," uvedl plukovník Travis Morehen, který stál v čele velitelství během pěti severokorejských raketových testů. Také přiznává, že to není politická rétorika, která formuje jejich rozhodování, ale něco, co lze nazvat „tvrdou inteligencí." 

Komplex Cheyenne NORAD se nachází v Coloradu Springs, téměř kilometr uvnitř hory a chrání ho pevná žula. Primární velitelské středisko se zase nachází na nedaleké Peterson Air Force. V případě jaderné hrozby se ale může přesunout dovnitř hory Cheyenne Mountain za masivní 23 tunové dveře, které horu zcela uzavřou od okolního světa. Mimo výcvik se tyto dveře uzavřely pouze jednou a to 11. září. 

Uvnitř velitelského střediska se nachází ta nejmodernější technologie k rychlé detekci raket. „Jde o nejbezpečnější zařízení na světě," uvedl Steven Rose, zástupce ředitele Cheyenne Mountain Air Force Station.

Komplex byl původně postaven během studené války na obranu proti sovětským bombardérům. Nyní je používána k detekci nejnovějších raket v zahraničí a ke sledování hrozeb pro americkou leteckou dopravu. Komplex je také vybaven pro detekci námořních hrozeb, jako je např. sledování pohybu ponorek. 

Pokud by Severní Korea vypustila střely, je zhruba 30 lidí uvnitř velitelského stanoviště připraveno, aby reagovali během několika vteřin a byli schopni určit, zda raketa dorazí do USA a pokud ano informuje Washington a Otawu, které rozhodnou o dalším postupu. 

Zdá se, že místo Severní Koree si Trump našel nového nepřítele pokud se týká raketové hrozby, Írán. Ani to by ale neměnilo nic na aktivitě NORADu. Írán podle Morehena ovšem doposud neprokázal schopnost udeřit na USA. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Írán Protiatomové kryty

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Martina Sáblíková

Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu

Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.

před 33 minutami

Věda, ilustrační fotografie

Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu

Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa

V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.

před 6 hodinami

Kanadská policie

Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých

Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA

Dá se říct, že české hokejistky zakončily základní skupinu tak, jak ji začaly, tedy prohrou 1:5 se zámořským soupeřem. Zatímco v úvodu olympijského turnaje v Miláně svěřenkyně trenérky Carly MacLoedové prohrály s Američankami, na závěr skupiny jasně podlehly i Kanaďankám. Nadále se tak tedy ukazuje, že hokejistky USA i Kanady jsou pro Češky zatím jen těžko dosažitelným cílem.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek

Málokdo z českých fanoušků čekal, že by snad mohl být na právě probíhajících zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo k vidění nějaký úspěch v rámci mužského běžeckého lyžování. Čtvrtý soutěžní den 25. her zimní olympiády ale právě takový nečekaný úspěch přinesl, jakkoli to neskončilo cenným kovem. Senzačně na pátém místě totiž ve sprintu skončil Jiří Tuž, který už v kvalifikaci ukázal, že se s ním musí počítat až do samotného konce. Pro své již sedmé olympijské zlato si v závodě dojel Nor Johannes Klaebo. V ženském sprintu se naopak nepodařilo do finále postoupit sedmé závodnici z olympijského skiatlonu. Kateřina Janatová se do semifinále nedostala o pouhou jednu desetinu sekundy.

včera

včera

včera

Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO

Estonská zahraniční zpravodajská služba zveřejnila svou výroční zprávu o globální bezpečnosti, ve které varuje před pokračující hrozbou ze strany Ruska. Podle estonských zpravodajců je nepravděpodobné, že by Moskva v příštím roce zahájila proti státům NATO otevřený vojenský útok. Místo toho se očekává pokračování a stupňování různých forem hybridní války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy