Washington - Guvernér amerického státu Missouri Eric Greitens oznámil v úterý rezignaci na svou funkci, k níž se rozhodl po několikaměsíčním veřejném tlaku kvůli aféře s milenkou. Republikán Greitens čelil obvinění z narušování soukromí kvůli zastrašování kadeřnice, s níž měl mimomanželský poměr. Politik v rezignačním prohlášení přiznal chyby, porušení zákona však odmítl, uvedla agentura AP.
Greitensovy problémy se točily okolo fotografie jeho nahé milenky, kterou podle prokuratury vyfotil bez jejího souhlasu a později hrozil zveřejněním snímku, pokud nebude mlčet o jejich poměru. Politik byl v únoru kvůli tomuto zločinu obviněn, později však byl obvinění zproštěn. Prokurátor ale zvažoval podání nového obvinění.
Greitens uvedl, že on a jeho rodina mají za sebou "neuvěřitelně těžké" období, žádného porušení zákona se však prý nedopustil.
Čtyřiačtyřicetiletý politik byl pod silným tlakem zákonodárců včetně republikánských kolegů, kteří hodlali zahájit proces potenciálně vedoucí k jeho odvolání. Oznámením rezignace podle nich upřednostnil zájmy veřejnosti před svými. Část republikánů se obávala, že by je Greitensovo setrvání v úřadě mohlo poškodit v listopadových kongresových volbách.
Zmíněná žena vyšetřovacímu výboru missourského zákonodárného sboru řekla, že ji Greitens během jejich příležitostných sexuálních kontaktů zastrašoval, omezoval a bil.
Greitens před vstupem do politiky působil v americkém námořnictvu, konkrétně pak v elitních výsadkových jednotkách SEAL. Ve službě získal řadu ocenění včetně Purpurového srdce, které prezident uděluje zraněným či zabitým vojákům. Guvernérem byl rok a půl.
Funkce, kterou oficiálně složí v pátek, se ujme jeho dosavadní zástupce Mike Parson, rovněž republikán.
Související
Pikantní aféra v Missouri: Guvernér vydíral milenku nahými fotkami
Eric Greitens (guvernér) , USA (Spojené státy americké) , nevěra
Aktuálně se děje
před 24 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě