Výměna dalšího ministra USA? Trump lituje povolání Sessionse do vlády

Washington - Prezident Donald Trump znovu zpochybnil působení Jeffa Sessionse ve funkci ministra spravedlnosti USA, když na twitteru vyjádřil lítost nad jeho jmenováním do vládní funkce. Prezidentovi vadí, že Sessions se dobrovolně vzdal účasti na vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016.

Po "ruské stopě" už přes rok pátrá zvláštní vyšetřovací tým FBI, který zřídilo ministerstvo spravedlnosti. Skupinu jmenoval Sessionsův náměstek Rod Rosenstein, protože sám ministr se odmítl do šetření zapojit s odkazem na možný střet zájmů.

Sessions loni při vyšetřování ruského vlivu na volby původně tvrdil, že se během volebního roku s žádným ruským činitelem nesetkal. Později připustil, že diskutoval s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Nesoulad v jeho výrocích vedl k tomu, že se nakonec rozhodl dalšího vyšetřování se stranit.

Trump ve středu reagoval na prohlášení republikánského poslance Treye Growdyho, který v televizi CBS označil Sessionse za špatnou volbu. "V této zemi je spousta jiných, opravdu kvalitních právníků. Mohl (Trump) vybrat někoho jiného," řekl Growdy. "Kéž bych to byl udělal!" napsal na twitteru prezident.

Trump od nástupu do funkce loni v lednu často nečekaně vyměnil několik svých blízkých spolupracovníků včetně poradců a ministrů. Sessions mezi nimi ale zatím nebyl. Od jeho propuštění podle agentury AP odrazuje hlavu státu hlavně Trumpův poradce a bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Jeff Sessions USA (Spojené státy americké) vláda USA Sergej Kilsjak

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Zemřel úspěšný dramaturg a scénárista Václav Šašek

Ve věku 89 let zemřel dramaturg a scénárista Václav Šašek, jehož práce je spojená zejména s takzvanou českou novou vlnou v 60. letech minulého století. Držitel Českého lva by příští měsíc oslavil kulaté 90. narozeniny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy