Guatemala - Sopka Volcán de Fuego v Guatemale začala v neděli opět chrlit lávu a pokryla své okolí včetně hlavního města Guatemala vrstvou těžkého popela. Při nejnovější erupci jedné z nejaktivnějších sopek střední Ameriky už 62 osob. Původně úřady informovaly o sedmi mrtvých. Velký počet zraněných byl odvezen do nemocnic, tisíce dalších lidí musely opustit své domovy. Další osoby byly podle médií evakuovány dnes po novém výbuchu sopky.
"V neděli 21:00 (dnes 05:00 SELČ) je bilance 25 mrtvých," informoval o průběžně novinářům mluvčí guatemalského úřadu pro přírodní katastrofy (CONRED) David de Leon. Později média doplnila, že počet obětí se vyšplhal na 62. Pouze 13 jich zatím bylo identifikováno, informoval ředitel guatemalského ústavu pro forenzní vědy Fanuel García.
Erupce začala těsně před polednem místního času (20:00 SELČ). O čtyři hodiny později začal po úbočí sopky stékat lávový proud, který údajně dosahuje teploty okolo 700 stupňů Celsia. Kvůli výbuchu už bylo evakuováno 3100 osob a podle úřadů zasahuje rozptyl sopečného popela území s 1,7 milionem obyvatel. Volcán de Fuego (španělsky "ohnivá sopka") soptí letos podruhé a podle místních expertů jde o největší erupci od roku 1974, napsal zpravodajský web BBC.
Více než čtyřicet zraněných bylo převezeno do nemocnic - podle předběžných vládních odhadů utrpěly zranění nejméně tři stovky osob.
Sopka dnes vybuchla podruhé a guatemalské pobřeží zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle svědků nebylo v hlavním městě cítit. Další osoby byly podle médií evakuovány dnes po novém výbuchu sopky. Záchranáři dnes pomocí helikoptér z oblastí zasažených popelem, bahnem či lávou vyprostili 10 osob, informovala agentura AP.
Kvůli výbuchu byla nařízena evakuace nejméně 3100 lidí a podle úřadů zasahuje rozptyl sopečného popela území, na kterém žije zhruba 1,7 milionu lidí. V nouzových evakuačních centrech našlo přes noc azyl přes 600 lidí.
Lávový proud podle CONRED zasáhl vesnici El Rodeo na jihovýchodním úpatí kuželovité hory, kde zničil domy a spálil několik obyvatel.
"Nechtěl jsem tomu věřit, sopka občas dýmá, ale tohle jsem ještě nezažil," řekl listu Prensa Libre obyvatel jedné ze zasažených obcí Domingo López, kterému láva popálila nohu.
S příchodem noci museli záchranáři přerušit pátrání po přeživších, které předtím navíc komplikoval déšť. V terénu byly stovky pracovníků včetně hasičů, policistů a vojáků. Někteří podle agentury AP uvedli, že v jedné oblasti zpozorovali uvězněné osoby, ale nemohli se k nim dostat, protože silnice překřížily pyroklastické proudy.
Prezident Guatemaly Jimmy Morales řekl, že byla zahájena národní krizová procedura. Guatemalská vláda vyhlásila kalamitní stav ve trojici nejzasaženějších departementů Chimaltenango, Escuintla a Sacatepéquez. Viceprezident Jafeth Cabrera v neděli večer navštívil v Rooseveltově nemocnici v guatemalské metropoli zraněné, mezi nimiž jsou především lidé, kteří utrpěli popáleniny.
Kvůli nepříznivému větru pokryl popel i část metropole a místní mezinárodní letiště muselo dočasně přerušit provoz. Dnes bylo sice znovu zprovozněno, ale jeho tiskový odbor nechává na jednotlivých aerolinkách, zda znovu obnoví lety - sopečný popel může poškodit letecké motory.
Související
V Guatemale vybuchla sopka Volcán de Fuego
Guatemalská sopka se opět probouzí. V červnu způsobila apokalypsu, 200 mrtvých
Sopka Volcán de Fuego , guatemala
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák