New York - Na nedávném summitu sedmi hospodářsky nejsilnějších států G7 v Kanadě údajně americký prezident Donald Trump prohlásil, že Krym je ruský, protože každý, kdo tam žije, mluví rusky.
Tvrdí to americký server BuzzFeed, který se odvolává na dva anonymní diplomatické zdroje.Problematický výrok měl šéf Bílého domu pronést na páteční večeři během diskuse o zahraniční politice.
„Není jasné, zda byl Trumpův komentář zběžnou poznámkou pronesenou žertem, nebo zda jde o signál radikálního ústupu od dosavadní americké zahraniční politiky," uvedl BuzzFeed.
Podle serveru navíc zpochybnil navíc podporu západních států Ukrajině, která je podle Trumpa "jednou z nejvíc zkorumpovaných zemí na světě“.
Ruská anexe Krymu z roku 2014 byla také příčinou pozastavení členství Ruské federace ve skupině hospodářsky nejvyspělejších zemí, která léta fungovala jako G8. Trump minulý týden před odletem do Kanady prohlásil, že Moskva by se do skupiny G7 měla vrátit.
Stejný návrh dnes prezident zopakoval v rozhovoru pro televizi Fox News. Vztahy s ruským vůdcem Vladimirem Putinem by prý byly lepší, kdyby s ním západní státníci seděli za jedním stolem. Pokud bude Rusko na příští summit G7 přizváno, „vyzvu Putina, aby odešel ze Sýrie i z Ukrajiny," dodal Trump.
Související
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
Donald Trump , Rusko , Ukrajina , Krym
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
před 2 hodinami
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
před 3 hodinami
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
před 5 hodinami
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
před 6 hodinami
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
před 7 hodinami
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
před 8 hodinami
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
před 9 hodinami
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
před 11 hodinami
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
před 12 hodinami
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
před 13 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
Libanonský prezident Joseph Aoun podrobil v exkluzivním rozhovoru pro stanici CNN ostré kritice Írán, který obvinil ze zneužívání své země jako pouhého vyjednávacího nástroje v konfliktu se Spojenými státy a Izraelem. Vůdce válkou zmítaného státu rázně vyzval Teherán, aby okamžitě přestal zasahovat do libanonských vnitřních záležitostí. Podle prezidentových slov jsou obyvatelé Libanonu již unaveni neustálými boji mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh, které disponuje masivní íránskou podporou a funguje jako stát ve státě.
Zdroj: Libor Novák