Washington – Šéf americké diplomacie Mike Pompeo příští týden navštíví Severní Koreu. S představiteli KLDR bude hovořit o plánech na jaderné odzbrojení, o kterém vůdce KLDR jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na nedávném summitu v Singapuru.
S odvoláním na čtyři zdroje seznámené s plány šéfa americké diplomacie o tom dnes informoval list Financial Times (FT). Ministerstvo zahraničí USA zprávu odmítlo komentovat.
Podle deníku Pompeo zrušil schůzku s indickou ministryní zahraničí Sušmou Svarádžovou, která se měla uskutečnit 6. července ve Washingtonu, a místo ní poletí do Pchjongjangu.
Návštěva amerického ministra zahraničí v KLDR by byla první od summitu v Singapuru, na kterém se severokorejský vůdce Kim Čong-un v dokumentu, jenž podepsal spolu s Trumpem, zavázal „usilovat o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova".
Řada bezpečnostních analytiků amerického prezidenta kritizovala kvůli tomu, že učinil příliš mnoho ústupků a že podepsaný dokument neobsahuje žádné podrobnosti, jak by měl Pchjongjang na cestě k jadernému odzbrojení postupovat.
Pompeo jednal s představiteli v Pchjongjangu před singapurským summitem dvakrát. Minulý týden řekl, že se pravděpodobně do KLDR vrátí „dříve než za hrozně dlouho", aby jednal o detailech naplnění dohody ze Singapuru.
Související
Trump už sestavuje administrativu. Prozradil dvě jména, která v ní nebudou
Exministr Pompeo vzdal kandidaturu na prezidenta USA
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 1 hodinou
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 2 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 4 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 5 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 6 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra
včera
Policie vyšetřuje násilný čin na Valašsku. Zadržela podezřelého
včera
Írán hlásí zásadní pokrok. S Ománem se dohodl na režimu v Hormuzském průlivu
včera
Policie našla tělo pohřešovaného při pátrání na jezeře Most
Smutný nález přinesla pátrací akce po dvou pohřešovaných, která od úterního večera probíhá na jezeru Most. Policie potvrdila, že našla tělo jedné z hledaných osob bez známek života. Pátrání po druhém člověku pokračuje.
Zdroj: Jan Hrabě