Trump odmítá odpovědnost v případu dopisních bomb

Americký prezident Donald Trump si je vědom, že hlavní podezřelý v případu balíčků s výbušninou Cesar Sayoc je jeho podporovatelem, žádnou odpovědnost za jeho činy ale prý nenese. Šéf Bílého domu to v pátek řekl novinářům před odletem na večerní setkání s voliči ve státě Severní Karolína. Trump se domnívá, že jeho rétorika není na vině a že by naopak mohl být ještě ostřejší, uvedla agentura AP.

"Myslím si, že se celkem držím. Víte, opravdu bych mohl přidat," odpověděl Trump na otázku ohledně svých častých slovních výpadů proti Demokratické straně, které podle prezidentových kritiků polarizují americkou společnost. Trump následně dodal, že média o něm a o republikánech hovoří "extrémně nespravedlivě". "Ale přes to všechno vyhráváme, takže to se mi líbí," uzavřel americký prezident.

Otázky novinářů reagovaly na zprávu o zadržení hlavního podezřelého v případu balíčků s výbušninou rozesílaných čelním představitelům Demokratické strany a hlasitým Trumpovým kritikům. Zatčeným je 56letý registrovaný volič Republikánské strany z jihu Floridy a Trumpův stoupenec, který podle všeho na sociálních sítích vyhrožoval demokratům a sdílel konspirační teorie.

Agentura AP nicméně konstatuje, že Trump po zadržení Sayoca změnil tón svých vyjádření o kauze podomácku vyrobených trubkových bomb. "Tyto zastrašující činy jsou opovrženíhodné a nemají v naší zemi místo," řekl v Bílém domě. Dodal, že "nesmíme dovolit, aby politické násilí v Americe zapustilo kořeny" a že osoby zodpovědné za aktuální hrozbu budou stíhány podle plného rozsahu zákonů.

Ještě o několik hodin dříve si ale prezident na twitteru stěžoval, že případ podezřelých zásilek odvádí pozornost od úspěchů republikánů. "Republikáni si vedou tak dobře v předčasném hlasování (v rámci voleb do Kongresu) a v průzkumech a pak přijde ta věc s 'bombami' a všechna energie zeslábne - zpravodajství nemluví o politice. Velmi nešťastné, co se děje," napsal.

Trump tento týden po identifikaci prvních nebezpečných zásilek prohlásil, že část odpovědnosti nesou i média, která prý musí skoncovat s "neustálými nepřátelskými a negativními" projevy. Na pátečním shromáždění v Severní Karolíně pak novináře obvinil, že činy Sayoca využívají k nahánění politických bodů.

"Viděli jsme v posledních hodinách snahu médií použít zlověstné počínání jedné osoby k tomu, aby na mě a na Republikánskou stranu nahnali politické body," citovala amerického prezidenta agentura Reuters. Publikum na akci údajně skandovalo "CNN stojí za houby", což je fráze z jedné z nálepek na autě údajného autora trubkových bomb Sayoca.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Cesar Sayoc (muž který rozesílal zásilky s výbušninami) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy