Bar v Kalifornii vystřílel bývalý voják. 13 mrtvých včetně zástupce šerifa

Útočník identifikovaný jako někdejší voják Ian David Long zastřelil v noci na dnešek při útoku v baru v americkém městě Thousand Oaks nedaleko Los Angeles 12 lidí. Oznámil to místní šerif Geoff Dean. Mezi mrtvými je i zástupce šerifa, který na místě zasahoval a který střelným zraněním podlehl v nemocnici. Dalších až 12 osob bylo zraněno. Třináctým mrtvým je střelec, jehož tělo bylo nalezeno uvnitř baru. Jaký byl střelcův motiv či zda útok souvisel s terorismem, není jasné.

Osmadvacetiletý Long, který v minulosti sloužil u námořní pěchoty, střílel z legálně zakoupené pistole ráže .45, kterou měl vybavenou rozšířeným zásobníkem. Podle šerifa vše ukazuje na to, že si své oběti vybíral náhodně. Šerif uvedl, že jeho úřad má Longa v evidenci. V dubnu u něj zástupci šerifa zasahovali, neboť byl agresivní a choval se iracionálně. V záznamech je Long uveden také jako účastník dopravní nehody a oběť jistého sporu v baru.

Jednou z obětí je Ron Helus, zástupce šerifa, který byl ve službě 29 let, napsala CNN. Ten jako jeden z prvních reagoval na volání o pomoc na lince 911. Na místo činu dorazil spolu s hlídkujícím policistou a když uslyšeli střelbu, šli dovnitř. Tehdy byl Helus zasažen několika střelami. Jeho kolega ho vytáhl ven, kde čekali, až dorazí zásahová jednotka.

Zástupce šerifa svým zraněním podlehl později v nemocnici. Když dovnitř baru vstoupili asi po 15 minutách další policisté, nalezli tam mrtvého i střelce. Podle šerifa nebylo jasné, zda se zabil sám nebo ho usmrtili příslušníci bezpečnostních složek.

"Ron byl odevzdaný své práci, a jak jsem dnes řekl jeho ženě, zemřel jako hrdina, když jel zachraňovat životy," uvedl šerif Geoff Dean. Dodal, že místo činu "vypadá děsivě". "Všude je krev," řekl novinářům.

#UPDATE 12 PEOPLE now reported dead in the #ThousandOaks #California shooting. A responding Sheriff Sgt is among the dead. This happened during college night at #BorderlineBarGrill in southern California. New information pouring in...get the latest now on WTNH News 8 #

— Laura Hutchinson (@LauraHutch8) 8. listopadu 2018

ALERT!!! ?? #BREAKING ? Mass shooting unfolding at the #BorderlineBarAndGrill in #Ventura California. #ThousandOaks #BorderlineMassacre #BorderlineShooting Thousand Oaks. ☟☟☟ https://t.co/IGrD4Sy7rE

— Kill My Landlord!⚑☭ (@CharlieMBrownX) 8. listopadu 2018

Internetový portál Ventura County Star napsal, že útočník vystřelil asi třicetkrát. Televizi ABC svědci řekli, že pachatel nejdříve několikrát vystřelil, pak po baru házel dýmovnice, načež znovu střílel. Tyto informace policie zatím nepotvrdila.

Záchranáři přijali první hlášení o události ve středu kolem 23:20 místního času (asi 08:20 SEČ). Lidé na místě tvrdili, že útočník měl blízkovýchodní vzhled, bradku a byl celý oblečený do černého. Jiní svědci uvedli, že byl vysoký, na hlavě měl kapuci a i jeho obličej byl zčásti zakrytý.

Na záběrech místních médií bylo vidět, jak jsou z podniku Borderline Bar & Grill vynášeni zranění. Svědci popsali, že na místě vypukla panika. Někteří z přítomných použili židle, aby rozbili okna a dostali se ven, jiní utíkali před střelbou na toalety. Bar je známý pořádáním tanečních zábav a koncertů. V době střelby se v něm nacházelo nejméně 200 mladých lidí.

"Byl jsem zevrubně informován o té hrozné střelbě v Kalifornii. Zástupci orgánů činných v trestním řízení, záchranné a policejní složky spolu s FBI jsou na místě," napsal v první reakci na twitteru americký prezident Donald Trump.

Související

Střelba v baru v Kalifornii

Přežili dva masakry. Při útoku v Kalifornii byli i svědci střelby v Las Vegas

Na místě středečního útoku mladého střelce v country baru ve městě Thousand Oaks v Kalifornii byli i lidé, kteří začátkem loňského října přežili v Las Vegas největší masakr střelnou zbraní v dějinách Spojených států. O pachatele z Kalifornie, který střílel legálně zakoupenou pistolí, se letos na jaře zajímali odborníci na psychické zdraví.

Více souvisejících

střelba v baru v Kalifornii (8. 11. 2018) Střelba v USA Kalifornie USA (Spojené státy americké) Ian David Long (střelec v kalifornském baru)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení

Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku

Ministerstvo dopravy rozhodlo o prodloužení pilotního provozu zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti 150 km/h na vybraném úseku dálnice D3 mezi kilometry 84–131. Na základě dosavadního průběžného vyhodnocení bude pilotní režim prodloužen do konce letošního roku, aby bylo možné získat dostatek reprezentativních dat pro objektivní posouzení dopadů na bezpečnost a plynulost provozu.

včera

včera

včera

Slovenští fanoušci, ilustrační fotografie.

Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií

Druhým hracím dnem pokračuje v sobotu 89. mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Do turnaje dnes vkročili poprvé i hokejisté Slovenska, kteří se na úvod skupiny B střetli s Norskem. Přestože naši východní sousedé šli do tohoto střetnutí jako favorité, na svou výhru se docela nadřeli. Nakonec až díky trefě Hrivíka ze třetí třetiny svěřenci kouče Vladimíra Országha vyhráli těsně 2:1. Ve druhém souběžně hraném poledním zápase potvrdili Rakušané roli mírného favorita v duelu s Velkou Británií, přestože i oni měli v první třetině nevydařenou pasáž, v níž ztratili třígólový náskok. Na vyrovnání se ale Britové ve zbytek zápasu nezmohli, naopak Rakušané odskočili na konečných 5:2.

včera

včera

včera

včera

Raúl Castro

Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát

Americké ministerstvo spravedlnosti se chystá obvinit někdejšího kubánského lídra Raúla Castra, kterému je přes 90 let. Informovala o tom BBC. Mladší bratr Fidela Castra se má zodpovídat ze dvou činů v 90. letech minulého století. Záměr americké justice je vnímán jako další prostředek aktuálního tlaku na Kubu.

včera

Lukáš Dostál během oslav po výhře na MS 2024.

Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou

Protože patří k českým brankářům, na kterého se můžou v týmu od trenérů po spoluhráče opravdu spolehnout pokaždé, když nastoupí do branky, všichni včetně fanoušků doufali, že českému týmu pomůže Lukáš Dostál na MS i tentokrát. Realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem o jeho služby hodně stál, nakonec však musí vzít zavděk trojici gólmanů, kterou s sebou původně do Švýcarska vzali. I když ještě existuje možnost příjezdu jiného českého gólmana ze zámoří.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku

Hned v úvodní páteční hrací den došlo v rámci 89. mistrovství světa v hokeji k repríze loňského finále světového šampionátu mezi Švýcarskem a USA. K radosti domácího publika v Curychu si hokejisté země helvetského kříže na úřadujících světových šampionech smlsli a porazili je 3:1. Oplatili jim tak porážku 0:1 po prodloužení ze zmiňovaného loňského finálového zápasu.

včera

Andrej Babiš

Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek ve Strakově akademii zúčastnil odborné konference, která se zaměřila na aktuální demografický vývoj v Česku a možnosti jeho řešení. Diskuse odborníků, zástupců veřejné správy i dalších institucí nabídla komplexní pohled na příčiny nízké porodnosti i na opatření, která mohou vytvořit příznivější podmínky pro zakládání rodin.

včera

včera

včera

včera

Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty

Příští týden přinese v úvodu oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami, bouřkami a chladnými rány, při kterých hrozí i přízemní mrazíky. Postupně se však začne oteplovat a ve druhé polovině týdne již převládne polojasné počasí s nejvyššími denními teplotami, které vystoupají až na letních 25 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy