Americký prezident Donald Trump popírá, že by navrhoval propustit šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Uvedl to ministr financí Steven Mnuchin. Reagoval tak na informace médií, že Trump o možnosti Powellova odvolání diskutoval kvůli nespokojenosti s pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb.
Mnuchin na svém twitterovém účtu uvedl, že na toto téma s prezidentem hovořil. Trump podle něj prohlásil, že sice nesouhlasí s politikou Fedu, ale že nikdy nenavrhoval Powella propustit a že takový krok ani nepovažuje za správný.
O údajných Trumpových diskusích ohledně možného propuštění šéfa Fedu Powella v sobotu informovala agentura Bloomberg nebo například zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. Tyto zdroje ale zároveň uvedly, že neočekávají, že Trump takový krok skutečně učiní. Podle právních expertů je navíc sporné, zda má prezident právo šéfa Fedu odvolat.
Pokus o odvolání šéfa Fedu by mohl být vnímán jako útok na nezávislost centrální banky a mohl by prohloubit napětí na finančních trzích.
Prezident Trump je hlasitým zastáncem nízkých úroků. Růst úrokových sazeb sice pomáhá udržovat pod kontrolou inflační tlaky, zvyšuje ale náklady na úvěry a má negativní dopady na ekonomiku i na akciový trh.
Fed tento týden navzdory Trumpově kritice zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Ke zvýšení úroků tak letos přikročil už počtvrté, signalizoval ale, že v příštím roce jejich zvyšování zpomalí.
Trump v říjnu označil zvyšování úroků za "směšnou" politiku. Minulý měsíc pak v rozhovoru s listem The Washington Post prohlásil, že není "ani trochu spokojen" s šéfem Fedu Powellem. Sám ho přitom v loňském roce do čela centrální banky nominoval.
Související
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
Donald Trump , Fed (Americká centrální banka) , Jerome Powell (Fed)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 54 minutami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 1 hodinou
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 3 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
včera
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
včera
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
včera
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
včera
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
včera
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
včera
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
Na Ukrajině by se mohly konat volby i za války. Jedna z výrazných politických osobností poslední doby prohlásila, že by hlasování mělo proběhnout bez ohledu na to, že je země ve válce se sousedním Ruskem.
Zdroj: Lucie Podzimková