Vysoce postavený americký diplomat Wess Mitchell, který má na ministerstvu zahraničí na starosti evropské záležitosti, tento úřad příští měsíc opustí. Jeho demise vytvoří nepříjemné vakuum v době, kdy evropští vůdci zpochybňují oddanost prezidenta Donalda Trumpa historickým spojencům, napsal dnes americký deník The Washington Post (WP).
Jednačtyřicetiletý Mitchell podle něj jako důvod rezignace uvedl osobní a profesní důvody a popřel, že by jeho rozhodnutí bylo protestem proti politice současné americké administrativy nebo proti směřování zahraniční politiky země. V jednom rozhovoru podle WP naopak chválil vedení a vizi současného šéfa diplomacie Mika Pompea.
Svou demisi oznámil Mitchell v dopise Pompeovi 4. ledna. Jeho posledním dnem v úřadě bude 15. únor.
Mitchell přišel na ministerstvo zahraničí z nezávislého institutu Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA), který spoluzaložil, připomněl WP. Během 16 měsíců v úřadě měl na starosti vztahy s 50 zeměmi a důležitými bloky, jako je Severoatlantická aliance nebo Evropská unie. Ve vztahu ke středoevropským zemím například zrušil politiku bývalého prezidenta Baracka Obamy, který se stranil autoritářských vůdců, a zacházel s nimi jako s potenciálními partnery.
Diplomat, který se označuje za oddaného zastánce euroatlantických vztahů, měl vztahy s Evropou na starosti v době, kdy vysocí američtí představitelé otevřeně vyjadřovali přezíravý a skeptický postoj vůči mezinárodním organizacím, včetně Evropské unie. Mitchell ale zdůrazňoval, že Spojené státy zůstávají věrné svým hlavním spojeneckým závazkům, včetně NATO.
Podle Jakuba Jandy z think-tanku Evropské hodnoty jde o zásadní věc pro bezpečnostní zájmy. "Náměstek amerického ministra zahraničí pro Evropu Wess Mitchell rezignoval. Jako jeden z mála lidí v nejvyšším vedení americké zahraniční politiky měl osobní vztah ke střední Evropě, plus samozřejmě velmi důrazně stál proti ruskému a čínském vlivu v celém regionu. Když začínal ve Washingtonu se svým think-tankem zaměřeným na střední Evropu, úzce spolupracoval s Českem a našimi diplomaty i bezpečáky. O tohoto významného spojence v americké administrativě jsme dnes přišli," uvedl Janda na sociálních sítích,
Související
Křehké příměří opět narušeno. Evropská komise ostře zkritizovala plán USA
Američané a Íránci na sebe vzájemně útočili. Mírová jednání jsou na mrtvém bodě
USA (Spojené státy americké) , Wess Mitchell , Donald Trump , Jakub Janda (Evropské hodnoty) , Mike Pompeo
Aktuálně se děje
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
včera
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
včera
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
včera
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
včera
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
včera
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
včera
Celé znění Zelenského dopisu Putinovi
včera
Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání
včera
USA navzdory Trumpovi schválily rozsáhlý balík pomoci Ukrajině a tvrdé sankce proti Rusku
včera
Víkendové počasí bude nejteplejší na jihu Moravy
4. června 2026 21:58
Novinky z vyšetřování bývalého prince Andrewa. Řeší se i případ z roku 2002
Policejní vyšetřování bývalého prince Andrewa se má nově soustředit i na incident ze začátku tohoto tisíciletí. Syn zesnulé královny Alžběty II. je podezřelý z údajného obtěžování ženy na dostizích. Informovala o tom britská média.
Zdroj: Lucie Podzimková