Rozpory v názorech kalifornské prokuratury a obhajoby na výsledek psychiatrické expertizy v úterý způsobily další odklad v kauze ruského hackera Jevgenije Nikulina. Rus se má před soudem v San Francisku zodpovídat z rozsáhlých krádeží počítačových dat, ale vládnou pochyby o jeho psychické způsobilosti. Soud nařídil další stání na 5. března.
Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.
USA požádaly o Nikulinovo vydání české ministerstvo zahraničních věcí v listopadu 2016 a loni na jaře Rus byl do USA vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88.000 korun) spáchané v roce 2009.
Děkuji @RPelik, že nepodlehl tlaku prezidenta a ruským mocenským zájmům. #nikulin
— Jan Farský (@JanFar_sky) 30. března 2018
Soud v San Francisku poslal Nikulina na psychiatrické vyšetření na počátku října loňského roku. Požádala o to vězeňská správa kvůli "podivnému chování" Rusa, který podle svého obhájce Arkadije Bucha lhostejně ignoroval soudní proces a choval se zcela apaticky.
Podle dnešních informací ruských médií psychiatři své dobrozdání už odevzdali a soud vyzval prokuraturu a Nikulinova právního zástupce, aby se dohodli na interpretaci lékařské zprávy. Protože podle agentury RIA Novosti k takové dohodě zatím nedošlo, soud dal oběma stranám čas do 5. března, kdy se uskuteční další stání. Budou-li se i pak názory na Nikulinův psychický stav lišit, přizve soud k jednání experty obou stran.
Sám Nikulin se podle amerických médií v úterý k soudu z neznámých příčin nedostavil. Bude-li shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení.
Související
Hacker Nikulin je už několik měsíců na svobodě. Do USA ho vydalo Česko
Soud zamítl žalobu hackera Nikulina kvůli vydání do USA
Jevgenij Nikulin (ruský hacker zatčený v Praze) , Kalifornie , USA (Spojené státy americké) , Hackeři
Aktuálně se děje
před 8 minutami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 1 hodinou
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 2 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 3 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 8 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.
Zdroj: Libor Novák