Okruh zájemců o nominaci Demokratické strany pro prezidentské volby v USA v roce 2020 se dnes rozšířil o guvernéra státu Washington Jaye Insleeho. Málo známý osmašedesátiletý politik se v prohlášení označil za "jediného kandidáta, který hodlá boj s klimatickými změnami změnit v hlavní národní prioritu". Vstup do nominačního souboje symbolicky ohlásil v sídle podniku na výrobu sluneční energie v Seattlu.
Inslee strávil 15 let ve federálním washingtonském Kongresu, než s v roce 2012 stal guvernérem státu na severozápadě USA. Loni v listopadu čtyřletý mandát úspěšně obhájil. Přestože proslulost v celostátní politice srovnatelnou s demokratickými kandidáty Berniem Sandersem, Elizabeth Warrenovou či Kamalou Harrisovou nemá, mezi americkými ochránci životního prostředí se těší značné prestiži.
S politikou ani osobou nynějšího prezidenta Inslee nemá slitování. V lednu v rozhovoru v časopise Atlantic řekl, že přeje Donaldu Trumpovi jen to nejlepší, "včetně (vězeňského) místa na horním kavalci" Je zaníceným stoupencem systému zdravotního pojištění pro chudé, obhájcem homosexuálů a odpůrcem volné distribuce střelných zbraní.
Inslee aktivně podporuje velké podniky Microsoft, Amazon a Boeing, které mají sídlo v jeho domovském státě. Očekává se kromě toho, že může mít značnou finanční podporu amerických ekologických skupin.
Zájem vstoupit do boje o Bílý dům oznámilo zatím oficiálně šest demokratických senátorů, Inslee je prvním guvernérem. V brzké době se očekává, že kandidaturu ohlásí bývalý viceprezident Joe Biden, někdejší texaský poslanec Beto O'Rourke nebo případně bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg.
Související
Prezidentem USA nebude. Z boje o Bílý dům odstoupil další kandidát
Jay Inslee (guvernér USA) , Prezident USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Počasí bude do víkendu poměrně deštivé. Nejtepleji má být zítra
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
včera
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
včera
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
včera
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
včera
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
včera
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
včera
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
včera
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
včera
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
včera
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
včera
Trump sprostě řval na Netanjahua
včera
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
včera
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
1. června 2026 22:02
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
Evropská unie má hrát klíčovou roli při zajišťování trvalého příměří mezi Íránem a Spojenými státy, které by se mělo zabývat také obavami ohledně jaderných ambicí Teheránu. Uvedla to šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová během své cesty do Islámábádu, kde se setkala s pákistánským vedením. Podle jejího vyjádření může unie nabídnout konkrétní přínos pro dlouhodobou udržitelnost jakékoli budoucí dohody, a to od vlastních námořních operací až po těžce nabyté odborné znalosti v jaderné oblasti.
Zdroj: Libor Novák