Výbor pro státní příjmy Sněmovny reprezentantů požádal americký daňový úřad IRS o vydání daňových přiznání Donalda Trumpa za posledních šest let. Novinářům to ve středu sdělil šéf výboru, demokratický poslanec Richard Neal. Trump po svém zvolení v roce 2016 vytrvale odmítá svá daňová přiznání zveřejnit, přestože jeho předchůdci v Bílém domě to udělali.
"Dokončili jsme nezbytné přípravy na vypracování žádosti tohoto rozsahu. Jsem si jist, že jsme nepřekročili rámec našich zákonných práv," prohlásil Neal. Podle agentury AP se kolem Trumpových daňových přiznání rozpoutá dlouhá právní bitva.
Trump v reakci poslancům připomněl, že jeho majetek je auditován. "Jsme pod auditem po mnoho let, protože čísla jsou to velká. Soudím, že když máte nějaké jméno, jste vystaveni auditu. Dokud to tak bude, tak to neudělám," vyloučil prezident možnost, že daňová přiznání zveřejní.
Žádost výboru pro státní příjmy je součástí velké ofenzívy proti Bílému domu, kterou spustila Sněmovna reprezentantů ovládaná od loňského listopadu opozičními demokraty. Poslanci mimo jiné pověřili šéfa právního výboru Jerryho Nadlera, aby si soudními obsílkami vyžádal plný text zprávy vyšetřovatele FBI Roberta Muellera o údajných ruských zásazích do amerických prezidentských voleb.
Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu kromě toho varoval Bílý dům, že začne vydávat soudní obsílky nynějším i bývalým pracovníkům prezidentské kanceláře v rámci prošetřování bezpečnostních prověrek udělovaných Trumpem. Nesrovnalosti se prý mohou týkat i prezidentovy dcery Ivanky a jejího muže Jareda Kushnera.
Související
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
včera
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
včera
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
včera
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
včera
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
15. srpna 2026 21:59
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
15. srpna 2026 20:46
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
15. srpna 2026 19:34
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
15. srpna 2026 18:22
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
15. srpna 2026 16:59
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
15. srpna 2026 15:41
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
Ruská armáda utrpěla v průběhu července jedny z nejvyšších lidských i materiálních ztrát od začátku invaze, zatímco ukrajinské síly zaznamenaly nejvýraznější územní zisky za více než rok. Odhady ukrajinského ministerstva obrany založené na vyhodnocování dělostřeleckých a dronových snímků uvádějí, že Ruská federace přišla v červenci o více než 42 tisíc vojáků. Jde o nejvyšší měsíční bilanci zabitých či těžce raněných ruských vojáků od začátku roku 2025.
Zdroj: Libor Novák