Začátek procesu s údajným ruským hackerem Jevgenijem Nikulinem stanovil soud v San Francisku předběžně na 13. ledna příštího roku. S odvoláním na Nikulinova obhájce o tom dnes informovaly ruské agentury TASS a RIA Novosti. Nikulina zadržela česká policie na základě amerického zatykače v říjnu 2016 v Praze, loni jej Česko vydalo do USA.
"Předběžně soudce stanovil zasednutí poroty na 13. ledna," řekl ruské agentuře RIA Novosti Nikulinův právní zástupce Arkadij Buch. Podle agentury TASS by se měli příští týden v úterý sejít zástupci obžaloby a obhajoby, aby se dohodli na dalším postupu.
Koncem května americký soud rozhodl, že přes poruchu osobnosti je Rus schopen proces absolvovat. Psychiatrický posudek, který měl soudce William Alsup k dispozici, podle něj přesvědčivě dokázal Nikulinovu narcistní poruchu, která se projevuje přebujelým pocitem vlastní jedinečnosti, potřebou neustálého obdivu a nedostatkem empatie.
Jevgenije Nikulina zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox, za což mu v případě uznání viny hrozí až 30 let vězení.
Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88.000 korun) spáchané v roce 2009. Český ústavní soud v dubnu rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o vydání Rusa zrušil s tím, že měl počkat do vyřešení jeho žádosti o azyl v Česku.
Související
Hacker Nikulin je už několik měsíců na svobodě. Do USA ho vydalo Česko
Soud zamítl žalobu hackera Nikulina kvůli vydání do USA
Jevgenij Nikulin (ruský hacker zatčený v Praze) , USA (Spojené státy americké) , Hackeři
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno před 1 hodinou
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
před 1 hodinou
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
před 2 hodinami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 3 hodinami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 4 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 5 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 6 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 7 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 8 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 8 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 9 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 10 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 12 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě