Americký prezident Donald Trump dnes v projevu u příležitosti amerického Dne nezávislosti ve Washingtonu řekl, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy v minulosti s tím, že pro Američany není nic nemožné. Později šéf Bílého domu řekl, že brzy bude americká vlajka na Marsu. Informovala o tom agentura AP.
Letošní oslavy Dne nezávislosti byly neobvyklé vojenskou přehlídkou, za jejíž uspořádání se Trump stal terčem ostré kritiky, mimo jiné kvůli nákladnosti celé akce.
Trump ve svém projevu zmínil řadu amerických úspěchů napříč dějinami, včetně přistání na Měsíci před 50 lety. "Velmi brzy zapíchneme americkou vlajku na Marsu," řekl.
Hlavní část oslavy Dne nezávislosti začala přeletem prezidentského speciálu, který v době přítomnosti šéfa Bílého domu na palubě nese volací znak Air Force One, nad parkovou promenádou National Mall až k budově Kapitolu. Začátek programu byl ale odložen kvůli deštivému počasí.
Prezidentův projev, při kterém hovořil zpoza stěny z neprůstřelného skla pokryté kapkami deště, prokládaly přelety letounů každé z pěti organizačních složek ozbrojených sil Spojených států. V úvodu projevu Trump řekl, že brzy budou Spojené státy mít i vesmírné síly. Prezident, který se jak poznamenala agentura Reuters sám kvůli kostním výrůstkům vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, jinak ve své řeči chválil armádu a před jednotlivými přelety vojenských letounů vyprávěl příběhy týkající se každé z organizačních složek. Diváci mohli vidět například bombardéry B-2 či akrobatickou letku námořnictva Blue Angels, která vyvolala asi největší nadšení.
"Po 65 let se žádnému nepřátelskému letectvu nepodařilo zabít jediného amerického vojáka, protože nebe patří Spojeným státům americkým," řekl Trump.
Před projevem se mnoho skeptiků obávalo, zda Trump bude apolitický. Televize CNN později prezidentovu řeč označila za vzácný příklad snahy prezidenta Američany sjednotit. "...Pokud nikdy, nikdy nepřestaneme bojovat za lepší budoucnost, nebude existovat nic co by Amerika nedokázala," řekl Trump.
Do Washingtonu na oslavu Dne nezávislosti přijely tisíce stoupenců Trumpa, mnozí z nich v čepicích s jeho sloganem "Make America Great Again" (Vraťme Americe její velikost). Zároveň však před Bílým domem demonstranti podle agentury Reuters zapálili americkou vlajku, zatímco jiní přišli s bannerem, na kterém bylo napsáno "Trump je vlastizrádce". Kritikům také vadí, že přesná cena celé akce nebyla zveřejněna. Objevují se zároveň zprávy, že Správa amerických parků (NPS) na financování události dala téměř 2,5 milionů dolarů, což tvoří nemalou část jejího rozpočtu. Trump na twitteru uvedl, že cena přehlídky bude velmi malá oproti její reálné hodnotě.
Po jednadvacáté hodině místního času na konci koncertu, který se na počest svátku konal ve Washingtonu, rozsvítily oblohu nad hlavním městem pompézní ohňostroje, o kterých Trump již dříve avizoval, že budou největší v historii washingtonských oslav Dne nezávislosti.
Související
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Den Nezávislosti (4. červenec) , vesmír, Mars
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 42 minutami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 8 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 8 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
Zajištění transparentnosti a bezpečnosti parlamentních voleb v Maďarsku doprovází řada přísných pravidel, která se týkají jak technického vybavení volebních komisařů, tak součinnosti s bezpečnostními složkami. Členové komisí pro sčítání hlasů čelí zásadnímu omezení: od 6. hodiny ranní až do oficiálního ukončení hlasování nesmí ve volební místnosti používat žádná zařízení schopná zaznamenávat nebo přenášet data.
Zdroj: Libor Novák