Účastníci celosvětového skautského setkání, které počátkem týdne začalo ve Spojených státech, se spojili s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), jejímž novým členem je od minulé neděle i americký skaut Andrew Morgan. ČTK to dnes sdělila mluvčí českého Junáka. Otázku astronautovi kladla i skautka Johanka, členka pětisetčlenné české delegace.
Morgan pohovořil s účastníky světového skautského jamboree v americkém státě Západní Virginie. Zatím nejpočetnější akce v dějinách skautského hnutí se účastní 45.000 mladých lidí ze 150 zemí světa. Češi odjeli na jamboree s mottem "Unbreakable" (Nezlomný), charakterizujícím boj českého skautingu proti nacistické a komunistické totalitě v minulém století.
Astronaut a #skaut @NASA @AstroDrewMorgan říká: „#SkautskeJamboree, podobně jako Mezinárodní vesmírná stanice, ukazuje to nejlepší z mezinárodní spolupráce a služby něčemu, co nás přesahuje." S Andrewem si povídala i česká skautka Johanka: https://t.co/c9pEyqdMDB #ScoutJamboree pic.twitter.com/Rka3oRTcYP
— #SKAUT (@skaut) July 26, 2019
Pražskou skautku Johanku zajímalo, jak na ISS astronauti získávají pitnou vodu. Morgan, který vynesl vlajku světového setkání do vesmíru, promlouval s účastníky jamboree v kroji amerického skautského sdružení Boy Scouts of America.
Podle skautské mluvčí Barbory Trojak spojení vesmíru a jamboree není náhodné, odkazuje na padesátileté výročí pozdravu, který americkým skautům na jejich národním jamboree věnoval Neil Armstrong na slavné výpravě Apolla 11, během níž 20. července 1969 lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce.
Morgan dorazil v neděli na ISS spolu s Rusem Alexandrem Skvorcovem a Italem Lukou Parmitanem. Podle ruské agentury Roskosmos je plánovaná délka jejich pobytu na ISS 201 dní.
Související
Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Skauti v USA krachují. Organizace čelí lavině žalob kvůli sexuálním deliktům
skauti , Andrew Morgan (kosmonaut) , ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
před 2 hodinami
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
před 3 hodinami
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
před 5 hodinami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 6 hodinami
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 7 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 8 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 8 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 9 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 10 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 11 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 12 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 13 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 14 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 14 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 15 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 16 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák