Guatemala volí prezidenta. Favoritem je konzervativec, chce obnovit trest smrti

Voliči v Guatemale dnes ve druhém kole prezidentských voleb rozhodují, zda se hlavou státu stane bývalá první dáma Sandra Torresová, anebo konzervativec Alejandro Giammattei. Země se potýká s chudobou, nezaměstnaností, zločinností a emigrací.

Šéf strany pravého středu Vamos (Pojďme) Giammattei je podle agentur pokládán za mírného favorita. Podle průzkumu společnosti CID-Gallup by pro něj mělo hlasovat 39,6 procenta voličů, zatímco pro Torresovou 32,4 procenta.

Giammattei se o prezidentskou funkci uchází již počtvrté. Těší se pověsti tvrdého odpůrce zločinu, chce opět zavést trest smrti. Třiašedesátiletý lékař kvůli roztroušené skleróze používá berle. Ostře se staví proti potratům, sňatkům homosexuálů a podporuje rodinné hodnoty.

¡Vamos a votar! Este 11 de agosto tenemos una cita con la historia porque llegó el momento de trabajar juntos por una Guatemala próspera. Que Dios los bendiga pero sobre todo que Dios bendiga Guatemala. #VotaXVamos #VamosJuntosXGuate #GiammatteiPresidente pic.twitter.com/p7RuTX5ZEH

— Alejandro Giammattei (@DrGiammattei) August 9, 2019

V červnovém prvním kole zvítězila s 25,7 procenta hlasů Torresová, která kandidovala za sociálnědemokratickou stranu Národní jednota pro naději. Její, v současnosti už bývalý manžel Álvaro Colom byl prezidentem v letech 2008 až 2012. Později se s ním rozvedla, ale uspěla jako podnikatelka v textilním a oděvním průmyslu. Její kampaň slibovala lepší vzdělávání, zdravotní péči a hospodářství. Slibovala také potírání korupce, ale její strana je pod palbou kritiky, protože někteří z jejích kandidátů na starosty podle úřadů přijímali příspěvky na kampaň od pašeráků drog.

Volební místnosti se mají uzavřít v šest hodin večer místního času, kdy ve střední Evropě budou dvě hodiny po půlnoci. Ještě během noci by mohly být oznámeny předběžné výsledky.

Vítěz, který nastoupí do nejvyššího úřadu 14. ledna, si bude muset poradit i s emigrací do Spojených států. Letos opustil vlast přinejmenším každý stý ze 16 milionů obyvatel Guatemaly, poznamenala agentura AP.

Připomněla také, že tři ze čtyř naposledy zvolených prezidentů skončili po odchodu z funkce za mřížemi kvůli obviněním z braní úplatků. Dosluhující prezident Jimmy Morales se rozhodl rozpustit a zakázat protikorupční komisi OSN poté, co byl sám nařčen z nesrovnalostí při financování volební kampaně.

Morales také minulý měsíc podepsal silně nepopulární dohodu se Spojenými státy, podle které by chudá a násilím zmítaná Guatemala měla přijímat uprchlíky ze Salvadoru a Hondurasu, kteří na cestě do USA prošli Guatemalou. Dohodu kritizovali oba nynější uchazeči o prezidentský úřad, je však podle agentury Reuters otázkou, zda proti ní v případě svého zvolení skutečně něco podniknou.

Související

Více souvisejících

guatemala Sandra Torresová (Guatemala) Alejandro Giammattei (Guatemala) Volby

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy