Soud se strůjci útoků z 11. září provázelo vyrušování i ignorace

Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, Valíd bin Ataš ze Saúdské Arábie, Jemenec Ramzí Šíb, Muhammadův synovec Alí Abdal Azíz Alí známý též jako Ammar Balučí a Saúd Mustafa Havsáví jsou obviněni z terorismu, únosu letadla, spiknutí, vraždy, útoku na civilisty a civilní objekty a dalších zločinů. Pokud budou usvědčeni, žádá pro ně obžaloba trest smrti. Pětice mužů se v sobotu na veřejnosti objevila poprvé od roku 2008, kdy byli poprvé obžalováni vojenským tribunálem. Bin Ataš byl do místnosti přivezen připoután k židli. Soud dovolil ho odpoutat, pokud nebude stání narušovat. Muži byli oblečeni do bílých kombinéz a na hlavách měli bílé turbany. Odmítali reagovat na soudní úředníky a místo toho si četli, dívali se do země nebo klečeli, aby se pomodlili. Mezi sebou si podávali výtisk deníku the Economist. Všichni obvinění odmítli sluchátka se simultánním tlumočením do arabštiny. Proces byl přerušen, dokud se nedostavil tlumočník osobně. Dva obvinění si vyžádali přečtení celé obžaloby. Jen přečtení popisu únosů trvalo žalobcům dvě a půl hodiny. Celý proces se proto nakonec protáhl na 13 hodin. Během procesu si Bin Ataš vysvlékl tričko a jeho právník ukazoval na jeho těle zranění, ke kterým prý přišel ve vazbě. Soudce ho varoval, že pokud se nebude řídit podle pravidel, že ho vyloučí ze síně. Bin Ataš si také vyrobil letadlo z papíru a umístil ho na mikrofon. Šíb dokonce začal na soudce křičet: "Možná už nás nikdy neuvidíte. Zabijí nás a pak řeknou, že jsme spáchali sebevraždu." Všech pět mužů se odmítlo k činům přiznat nebo se prohlásit za nevinné a využili práva vyjádřit se později. Další slyšení je naplánováno na 12. červen. Pentagon zveřejnil obvinění rok poté, co nevyšel plán prezidenta Baracka Obamy postavit Muhammada a další čtyři spiklence před federální civilní soud na newyorském Manhattanu, tedy poblíž místa, kde se dva z útoků 11. září 2001 odehrály. Jedenácté září 2001 se zapsalo do historie jako den nejkrvavějších atentátů islamistů na západní civilizaci. Teroristé vyzbrojení noži se zmocnili čtyř boeingů na letištích v Bostonu, Newarku a Washingtonu. Dvě z letadel navedli únosci do věží Světového obchodního centra v New Yorku, třetí na sídlo Pentagonu ve Virgínii. Čtvrtý boeing se zřítil do pole ve státě Pensylvánii poté, co se skupina pasažérů pokusila proniknout do pilotní kabiny, kterou ovládli únosci. Při koordinovaném útoku zahynulo 2976 lidí. Tento počet nezahrnuje 19 mrtvých atentátníků na palubách letadel.

Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, Valíd bin Ataš ze Saúdské Arábie, Jemenec Ramzí Šíb, Muhammadův synovec Alí Abdal Azíz Alí známý též jako Ammar Balučí a Saúd Mustafa Havsáví jsou obviněni z terorismu, únosu letadla, spiknutí, vraždy, útoku na civilisty a civilní objekty a dalších zločinů.Pokud budou usvědčeni, žádá pro ně obžaloba trest smrti.Pětice mužů se v sobotu na veřejnosti objevila poprvé od roku 2008, kdy byli poprvé obžalováni vojenským tribunálem.Bin Ataš byl do místnosti přivezen připoután k židli. Soud dovolil ho odpoutat, pokud nebude stání narušovat.Muži byli oblečeni do bílých kombinéz a na hlavách měli bílé turbany. Odmítali reagovat na soudní úředníky a místo toho si četli, dívali se do země nebo klečeli, aby se pomodlili. Mezi sebou si podávali výtisk deníku the Economist.Všichni obvinění odmítli sluchátka se simultánním tlumočením do arabštiny. Proces byl přerušen, dokud se nedostavil tlumočník osobně.Dva obvinění si vyžádali přečtení celé obžaloby. Jen přečtení popisu únosů trvalo žalobcům dvě a půl hodiny. Celý proces se proto nakonec protáhl na 13 hodin.Během procesu si Bin Ataš vysvlékl tričko a jeho právník ukazoval na jeho těle zranění, ke kterým prý přišel ve vazbě. Soudce ho varoval, že pokud se nebude řídit podle pravidel, že ho vyloučí ze síně.Bin Ataš si také vyrobil letadlo z papíru a umístil ho na mikrofon.Šíb dokonce začal na soudce křičet: "Možná už nás nikdy neuvidíte. Zabijí nás a pak řeknou, že jsme spáchali sebevraždu."Všech pět mužů se odmítlo k činům přiznat nebo se prohlásit za nevinné a využili práva vyjádřit se později.Další slyšení je naplánováno na 12. červen.Pentagon zveřejnil obvinění rok poté, co nevyšel plán prezidenta Baracka Obamy postavit Muhammada a další čtyři spiklence před federální civilní soud na newyorském Manhattanu, tedy poblíž místa, kde se dva z útoků 11. září 2001 odehrály.Jedenácté září 2001 se zapsalo do historie jako den nejkrvavějších atentátů islamistů na západní civilizaci. Teroristé vyzbrojení noži se zmocnili čtyř boeingů na letištích v Bostonu, Newarku a Washingtonu. Dvě z letadel navedli únosci do věží Světového obchodního centra v New Yorku, třetí na sídlo Pentagonu ve Virgínii.Čtvrtý boeing se zřítil do pole ve státě Pensylvánii poté, co se skupina pasažérů pokusila proniknout do pilotní kabiny, kterou ovládli únosci.Při koordinovaném útoku zahynulo 2976 lidí. Tento počet nezahrnuje 19 mrtvých atentátníků na palubách letadel.

Související

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem

Prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru pro televizi CNBC kategoricky odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem. Uvedl, že Spojené státy mají omezený časový prostor a nacházejí se ve velmi silné vyjednávací pozici. Podle jeho slov je cílem Washingtonu dosáhnout výhodné dohody, která by konflikt definitivně uzavřela.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) soudy

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi CNN varoval před odkládáním jednání o ukončení ruské agrese. Přiznal, že pozornost mezinárodního společenství se nyní výrazně přesunula k válce v Íránu, což považuje za velké riziko pro svou zemi. Domnívá se, že vyjednávání o budoucnosti Ukrajiny nelze podmiňovat tím, až skončí konflikt na Blízkém východě.

před 1 hodinou

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou

Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.

Aktualizováno před 2 hodinami

Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel

Tisíce studentů po celé České republice symbolicky minutu před dvanáctou opustily své učebny, aby vyjádřily svůj nesouhlas s vládním návrhem na zrušení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média. Tato masová akce, organizovaná iniciativou Média nedáme!, se uskutečnila ve středu a zapojily se do ní desítky vzdělávacích institucí napříč celou zemí, od Aše až po Krnov.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Cenny pohonných hmot

Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot

Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot, které vstupují v platnost pro čtvrteční den. Maximální povolená cena benzinu byla stanovena na 41,12 koruny za litr, zatímco u nafty nesmí cena překročit 41,16 koruny za litr. V porovnání s dnešním dnem se jedná o velmi mírné úpravy v obou případech.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak

Situace v Hormuzském průlivu se během dnešního dopoledne výrazně vyhrotila poté, co íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) zahájily sérii útoků na nákladní lodě v této klíčové námořní oblasti. Britské středisko pro námořní obchodní operace (UKMTO), vedené britským královským námořnictvem, potvrdilo, že došlo k několika incidentům, při nichž byly zasaženy nejméně tři různé nákladní lodě.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Agrofert

Česko obnovuje dotace pro Agrofert

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) se rozhodl obnovit administraci a vyplácení dotací pro koncern Agrofert. K tomuto kroku přistoupil na základě vlastních právních analýz, které si nechal vypracovat u externích advokátních kanceláří. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Prezident Trump

Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí

Prezident Donald Trump se v úterý odpoledne sešel se svým týmem pro národní bezpečnost v Bílém domě, aby rozhodl o dalším postupu ve vztahu k Íránu. Termín vypršení příměří se neúprosně blížil a vládní letoun Air Force Two byl připraven na základně Andrews k odletu viceprezidenta JD Vance do Pákistánu. Administrativa se však potýkala s problémem v podobě naprostého mlčení ze strany Teheránu.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Počasí

Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat

Teprve sice začala poslední dubnová dekáda, ale meteorologové už mají tušení, jak bude do poloviny května. Úplně skvělé zprávy pro nás nemají, protože teploty nebudou šplhat moc vysoko. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Německá fotbalová liga - Bundesliga

Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane

Když bylo minulý týden oznámeno, že na post trenéra Unionu Berlín usedne jako historicky první žena-trenérka v mužské fotbalové bundeslize místo odvolaného Steffana Baumgarta Marie-Louise Etaová, strhla se mezi fanoušky značná vlna nevole. Přestože klub za svým rozhodnutím stojí a trenérku před kritickými hlasy chrání, jeho vedení už se nechalo slyšet, že stálou trenérkou se Etaová nestane. A to i v případě, kdyby se Etaové po zbytek této sezóny dařilo. Úvodní zápas v této roli už má Etaová za sebou. V zápase s Wolfsburgem však její Union Berlín prohrál 1:2.

včera

včera

včera

Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) poletí na Tchajwan komerčním letem. Potvrdil to na úterní tiskové konferenci, kde komentoval předchozí rozhodnutí vlády, která mu znemožnila let armádním strojem. Vystrčil dnes neváhal kritizovat premiéra Andreje Babiš (ANO). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy