Washington - Český prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg zvolil k přilákání mladých voličů punkovou image, píší dnešní New York Times. Podle listu byl Schwarzenbergův úspěch v prvním kole velké překvapení.
The New York Times popisují americkým čtenářům, jak pětasedmdesátiletý kníže Schwarzenberg s namalovaným "hárem" kouká na voliče z plakátů stylizovaných podle obalu desky kapely Sex Pistols. "Zobrazení Karla jako punkera mělo být ironické, zároveň ale i přiléhavé, protože Karel byl vždy rebel, tvrdohlavý a odhodlaný, nezničitelný buldozer," řekl deníku umělec David Černý, který tuto image vytvořil a který se podílí na Schwarzenbergově kampani.
První přímá prezidentská volba v Česku podle amerického tisku signalizuje konec éry dvou Václavů (Havla a Klause), kteří dominovali české politice v posledním dvacetiletí. Zároveň poznamenává, že se Česko již delší dobu zmítá v ekonomické krizi a že je v zemi velké množství korupčních skandálů. List také nezapomněl připomenout Klausův odpor k Evropské unii, kterou kdysi přirovnal k sovětskému bloku.
Schwarzenberg, který soupeří s Milošem Zemanem, se podle deníku The New York Times na tomto pozadí ukázal být smířlivým kandidátem s nečekaně širokou přitažlivostí. Přesto se ale musí vyrovnat s několika překážkami včetně rakouského exilu během komunistické éry, kvůli nimž ho někteří kritici včetně Klause odmítají jako cizince.
Schwarzenbergův život podle The New York Times hluboce ovlivnila událost, kterou popsal jako nedobrovolný odchod z Československa v roce 1948, kdy jeho rodina uprchla ze země po nástupu komunistů k moci. Schwarzenberg ale nikdy neztratil smysl pro občanskou službu zemi, v niž se narodil.
Související
Nebudeme na to sami. NATO i Američané popřeli zprávu, že USA od roku 2027 nebudou bránit Evropu
První evropský stát vrací úder. Po zveřejnění Trumpovy výbušné bezpečnostní strategie označil USA za hrozbu
USA (Spojené státy americké) , prezident čr , Karel Schwarzenberg
Aktuálně se děje
včera
Obchody na Štědrý den. Další z řetězců odhalil, jak bude možné nakoupit
včera
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
včera
Policie objasnila vraždu, ke které došlo již v listopadu. Mladá žena byla uškrcena
včera
Uvidíme, jak to dopadne s Turkem, přiznal Babiš. S apelem na poslance neuspěl
včera
Hezuckému dají sbohem jen nejbližší a přátelé. Lidé budou mít možnost obřad sledovat
včera
Zimní počasí se nevrátí ani v předvánočním týdnu, naznačuje předpověď
včera
Česká firma představila světu stealth dron Nightray a moderní střelu. Až Narwhal zasáhne Rusko, půjde do výroby
včera
Nekvalitní mír může znamenat ruské tanky u hranic se Slovenskem. Ukrajina nevydrží každý Trumpův rozmar
včera
Sarkozy strávil ve vězení jen 20 dní. Venku není ani tři týdny a už o tom napsal knihu
včera
Nebudeme na to sami. NATO i Američané popřeli zprávu, že USA od roku 2027 nebudou bránit Evropu
včera
Válka zasáhne každý domov a zničí každou firmu. Dochází nám čas, jsme dalším cílem Ruska, prohlásil Rutte
včera
První evropský stát vrací úder. Po zveřejnění Trumpovy výbušné bezpečnostní strategie označil USA za hrozbu
včera
Otázka, kterou si klade celý svět: Proč Trump nechal zabavit ropný tanker?
včera
Machadová se po roce skrývání objevila v Oslu. Venezuela bude svobodná, slibuje
včera
Týden do klíčového jednání o půjčce Ukrajině: EU hrozí, že Belgii odstaví jako Maďarsko
včera
Zelenskyj dnes uspořádá hovor s třiceti evropskými lídry. Trump hovoří o ztrátě času
včera
VIDEO: Na zabavení tankeru se podílela i FBI. Týdny skrýval svou polohu, jeho ropu si USA nechají
včera
Zelenskyj poslal do Bílého domu odpověď na mírový plán. Trump by mohl o víkendu přiletět do Evropy
včera
Počasí bude příští týden opět připomínat zimu. Teploty klesnou až k nule
10. prosince 2025 23:19
Ikonický kamion Coca-Cola odstartoval letošní turné po republice
Ikonický červený vánoční kamion Coca-Cola se stal pro mnohé lidi po celém světě symbolem začátku sváteční sezóny. Tato tradice, která v sobě nese myšlenku vzájemné pospolitosti a sdílení, se po roce vrací i do České republiky, aby rozdávala vánoční kouzlo a zároveň podpořila dobrou věc. Letošní kampaň je navíc silně spojená s tradičním vánočním zvonečkem, který připomíná, že kouzlo Vánoc spočívá v okamžicích, kdy se schází rodina a přátelé.
Zdroj: Libor Novák