Atlanta - Dítě, od narození nakažené virem HIV, je zdravé. Americkým lékařům se podařilo včasnou léčbou dítě zákeřné nemoci zbavit, uvedli na kongresu v Atlantě.
Nyní je holčičce dva a půl roku a už rok se u ní neobjevují známky infekce. Odborníci připomínají, že za kolosálním úspěchem je včasné podání léků. Zhruba 30 hodin po narození už malá dostala sadu léků, virus se tak nemohl v těle ukrýt před léčbou.
Lékaři nicméně zatím odmítají říct se stoprocentní jistotou, že je dítě opravdu zdravé. Netuší kromě toho, čím je tato pacientka natolik mimořádná, že u ní s léčbou uspěli. Faktorů může být celá řada a najít správné odpovědi může trvat roky.
Pokud se u holčičky viry neobjeví, byla by druhým případem nemocného, který se z nákazy virem HIV vyléčil. Prvenství má 45letý Američan Timothy Ray Brown, kterému v 90. letech v Berlíně diagnostikovali vir. Zbavil se ho při léčbě leukémie, kdy mu lékaři zlikvidovali jeho imunitní systém. Následně mu transplantovali kostní dřeň od dárce s vzácnou genetickou mutací přinášející resistenci na HIV.
Nikdo navíc stále netuší, že nešlo spíše o náhodu, takže transplantace kostní dřeně se jako léčba HIV zatím nepoužívá. Každý vyléčený pacient nicméně přispívá k našemu chápání viru HIV a nemoci AIDS a zvyšuje naději, že se jednou podaří najít spolehlivou léčbu, píše server rozhlas.cz.
Související
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák