Obama vyzval Putina, aby stáhl své vojáky na Krymu na základny

Washington - Americký prezident Barack Obama řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že Rusko porušilo mezinárodní právo, když rozmístilo své vojáky na Krymu, a varoval Moskvu před následky. Zároveň Putina vyzval, aby vojáky stáhl zpět na ruské základny na Krymu. Putin nicméně prohlásil, že si Rusko vyhrazuje právo bránit své zájmy a zájmy rusky mluvících obyvatel v případě násilí na východě Ukrajiny či na Krymu. O sobotním devadesátiminutovém rozhovoru nejvyšších představitelů obou mocností dnes informovaly agentury Reuters, AFP a AP.

"Ruský prezident zdůraznil, že existuje reálné ohrožení životů a zdraví ruských občanů a krajanů na ukrajinském území," oznámil Kreml. Putin podle tohoto zdroje rovněž hovořil o provokativních a zločinných krocích ukrajinských ultranacionalistů, kteří jsou podle něj podporováni současnými úřady v Kyjevě.Americký prezident uvedl, že pokud má Rusko obavy o ruskou menšinu na Ukrajině, mělo by o tomto problému mírově jednat s Kyjevem. V případě pokračující intervence riskuje Moskva podle Obamy mezinárodní izolaci.Pohyby ruských vojsk na Ukrajině představují "jasné porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, což znamená porušení mezinárodního práva", uvedl Obama podle Bílého domu. "Spojené státy odsuzují ruskou intervenci na ukrajinském území," podotkl Bílý dům."USA vyzývají Rusko, aby snížilo napětí stažením svých sil na základny na Krymu a zdrželo se jakéhokoli vměšování na Ukrajině," dodal Obama.Washington zdůraznil, že "uznává pevné historické a kulturní svazky mezi Ruskem a Ukrajinou a nutnost chránit práva ruské menšiny" v zemi. Zároveň ale "prezident Obama sdělil prezidentu Putinovi, že jestli je Rusko znepokojeno ohledně zacházení s rusky mluvícími lidmi a s menšinami na Ukrajině, pak by se s touto záležitostí mělo obrátit přímo na ukrajinskou vládu".Obama rovněž žádal zahájení "dialogu mezi Ruskem a ukrajinskou vládou, v případě potřeby za mezinárodní asistence". Podotkl přitom, že Spojené státy jsou připraveny se takovéto iniciativy účastnit.Obama také varoval, že "porušování suverenity a územní integrity Ukrajiny ze strany Ruska bude mít negativní následky na postavení Ruska v mezinárodním společenství". "Porušování mezinárodního práva povede k větší politické a ekonomické izolaci Ruska," konstatoval Bílý dům. Spojené státy prý mimo jiné pozastaví svou účast na přípravných schůzkách před summitem skupiny zemí G8 plánovaným na léto v ruském Soči.

Související

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

Více souvisejících

Ukrajina Barack Obama Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC. 

včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance

Úvodní duel domácího turnaje Euro Hockey Tour proti Finsku sice české hokejové reprezentaci vyšel, ihned po něm ale začala sčítat ztráty. Navzdory výhře 3:2 má realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem více vrásek na čele, než tomu bylo doposud. Zápas totiž nedohráli hned dva reprezentanti – obránce Filip Hronek a útočník Michael Špaček. Zatímco v případě Špačka to vypadá, že pro něj po tvrdém zákroku na koleno sezóna již skončila, nad Hronkem zatím visí otazník. Čeká se, jak dopadne podrobnější vyšetření včetně magnetické rezonance.

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

1. května 2026 21:57

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

1. května 2026 21:05

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

Zdroj: David Holub

Další zprávy