Americký ministr spravedlnosti William Barr řekl, že je jednoznačně proti tomu, aby se uvažovalo o případném udělení milosti bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardovi Snowdenovi, který se ukrývá v Rusku.
Prezident Donald Trump o víkendu oznámil, že udělení milosti zváží. Barr v rozhovoru s agenturou AP uvedl, že Snowden je podle něj zrádce, který ohrozil americkou bezpečnost.
"Byl to zrádce a informace, které poskytl našim protivníkům, těžce poškodily bezpečnost Američanů. Kupčil s nimi jako nějaký obchodník. To nemůžeme tolerovat," řekl Barr.
Prezident Trump přitom o víkendu připustil, že o milosti pro Snowdena uvažuje. Předtím v rozhovoru s listem New York Post řekl, že si "spousta lidí myslí", že se Spojené státy ke Snowdenovi nechovají "férově".
Dlouholetý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Ústřední zpravodajské služby (CIA) před sedmi lety zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Podle serveru WikiLeaks byli terčem odposlechů NSA i evropští státníci včetně německé kancléřky Angely Merkelové.
V USA byl Snowden obviněn ze špionáže a krádeže, hrozí mu 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Nejprve se skrýval v Hongkongu, v srpnu 2014 dostal povolení k pobytu v Rusku.
Související
Trump se odmítá vzdát. Údajné volební podvody má vyšetřovat konspirátorka Powellová
Barr nechce v kauze Bidena mladšího zvláštního vyšetřovatele
William Barr , Edward Snowden , Donald Trump , špionáž
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
před 1 hodinou
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
před 2 hodinami
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
před 2 hodinami
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
před 3 hodinami
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
před 4 hodinami
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
před 4 hodinami
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
před 5 hodinami
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
před 6 hodinami
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 7 hodinami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 8 hodinami
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 9 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 9 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 10 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 10 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 11 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 12 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 13 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 13 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 15 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě