Apokalypsa na Bahamách: Hurikán Dorian ničil vše, co mu stálo v cestě

Hurikán Dorian pokračoval v noci na dnešek v pomalém přechodu přes severní část souostroví Bahamy. Jedna z nejsilnějších atlantických bouří v historii na ostrovech strhávala střechy domů, převracela auta, porážela stromy a stožáry elektrického vedení a způsobila rozsáhlé záplavy, informovala dnes agentura AP.

Hurikán v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň s vichrem o rychlosti téměř 300 kilometrů v hodině. Během noci na dnešek vítr lehce zeslábl na 265 kilometrů za hodinu, úřady na Bahamách ale nabádají občany, aby nadále setrvali v nouzových úkrytech.

Z postižených bahamských ostrovů zatím přichází jen málo zpráv; na řadě míst byly totiž přerušeny dodávky elektřiny a omezený je i přístup k internetu. Dá se ale předpokládat, že hurikán připraví mnoho místních obyvatel o domovy, uvedla agentura AP.

"Došlo k obrovských škodám na majetku a infrastruktuře. Naštěstí zatím nemáme zprávy o žádných ztrátách na životech," prohlásila v neděli představitelka bahamského ministerstva cestovního ruchu a letectví Joy Jibriluová.

Jako první pocítily dopad hurikánu v neděli bahamské ostrovy Abaco, poté se živel přesunul nad ostrov Grand Bahama. Podle meteorologů bude hurikán pravděpodobně sužovat souostroví až do úterního rána vzhledem k tomu, že postupuje velmi pomalu - rychlostí pouhých 1,6 kilometru za hodinu.

Jibriluová a vládní mluvčí Kevin Harris uvedli, že dostali od obyvatel ostrovů Abaco videonahrávky, na nich jsou vidět domy s chybějícími částmi střech, strhané dráty elektrického vedení a záplavové vody dosahující výšky automobilových střech.

Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco "není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice".

Bouře míří od Baham na západ k americkému pobřeží. Guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster v neděli nařídil evakuaci celého pobřeží státu; opatření se týká 830.000 lidí. O několik hodin později vyhlásil povinnou evakuaci atlantického pobřeží také guvernér státu Georgia Brian Kemp. Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy. Ve všech třech zmíněných státech byl již vyhlášen stav nouze.

Související

Více souvisejících

Hurikán Dorian (srpen 2019) bahamy Počasí Hurikán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy