Babiš zavítal na MIT, chce tam dostat české doktorandy

Premiér Andrej Babiš si přeje, aby čeští doktorandi získávali zkušenosti na prestižním Massachusettském technologickém institutu (MIT), který patří k nejlepším technicky zaměřeným univerzitám světa.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš
doporučujeme

Zájem má i na rozvinutí spolupráce s MIT ve výzkumu jaderné fúze, která je cestou bezemisního získávání energie. Českým novinářům to premiér řekl v Bostonu, kde MIT navštívil.

"Je to bez emisí, zdrojem je vodík, takže z vody," řekl o termonukleární fúzi Babiš a dodal, že čeští vědci mají k dispozici experimentální fúzní zařízení typu tokamak.

Premiér také řekl, že v České republice se plánuje výstavba nového tokamaku a že Praha chce v této oblasti hrát významnou roli. Mohla by se totiž stát dozorujícím centrem nad takovým zařízením, které se buduje v Japonsku v rámci projektu mezi Evropskou unií a Tokiem. Čeští experti se navíc podílejí na výstavě tokamaku ITER ve Francii, jehož spuštění je plánováno na rok 2025.

"Za posledních deset let jsme se stali minimálně evropskou špičkou v tomto výzkumu," řekl šéf Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky Radomír Pánek, který premiéra v Bostonu doprovázel.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který byl rovněž součástí Babišova doprovodu, zdůraznil, že jednání s MIT o fúzi a nanotechnologiích nebylo náhodné, neboť Česko v této oblasti hraje první ligu. "A to bylo důvodem, proč jsme se potkali v MIT," dodal. Univerzita podle něj ocenila výsledky práce české akademie věd.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie vyšetřuje útok v New Jersey jako teror z nenávisti

12.12.2019 20:27 Motivem úterní střelby v obchodě s košer potravinami v americkém Jersey City byl antisemitismus a…

USA provedly druhý raketový test, platnost INF by jej nedovolila

12.12.2019 20:02 Americká armáda dnes vyzkoušela pozemní balistickou střelu. Informovala o tom agentura Reuters a…

Tajné dokumenty o afghánské válce: Spojené státy jsou v šoku

12.12.2019 19:03 Aktualizováno NÁZOR - Z dokumentů, které získala americká média, vyplývá, že válka v Afghánistánu je "břídilským…

V moři u Chile našli trosky letadla s 38 lidmi na palubě

12.12.2019 19:01 Chilské ministerstvo obrany dnes potvrdilo, že pátrací týmy našly v moři jižně od Chile trosky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama