Biden: Násilí a extremismus nemají v Americe místo

Násilí a extremismus nemají v Americe místo. Uvedl to americký prezident Joe Biden poté, co Senát v sobotu osvobodil jeho předchůdce Donalda Trumpa obviněného z podněcování ke vzpouře. Tomu Trump čelil v souvislosti s násilnostmi v Kapitolu z 6. ledna tohoto roku. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila senátory hlasující pro osvobození Trumpa za zbabělce.

Jill Bidenová podporuje svého manžela během inaugurace.
doporučujeme

"Tato smutná kapitola naší historie nám připomíná, že demokracie je křehká a je potřeba ji stále bránit," uvedl Biden v prohlášení vydaném několik hodin po hlasování v Senátu. Prohlásil rovněž, že myslí na ty, kdo Kapitol střežili a kdo tam přišli o své životy.

Demokraté v Senátu se snažili dokázat, že Trump svými výroky o údajně zfalšovaných volbách a nutnosti tvrdě bojovat za jeho vítězství své stoupence vybízel k násilí.

Pro odsouzení republikánského exprezidenta v procesu ústavní žaloby hlasovalo v sobotu 57 senátorů, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů. Trump výsledek hlasování uvítal a proces označil za další fázi honu na čarodějnice. Za poslední rok je to podruhé, co Trump ústavní žalobu přestál a byl osvobozen.

"Přestože hlasování v Senátu nakonec nevedlo k usvědčení (exprezidenta Donalda Trumpa), podstata obvinění je nesporná. I ti, kdo byli proti usvědčení, jako vůdce senátní menšiny Mitch McConnell, jsou přesvědčeni, že Donald Trump je prakticky a morálně odpovědný za vyprovokování násilí v Kapitolu," podotkl Biden.

Všichni Američané, zvlášť pak vůdci národa, mají povinnost a zodpovědnost "bránit pravdu". Tak můžeme ukončit válku a vyléčit duše našeho národa. To je úkol, který máme teď před sebou, prohlásil Biden.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová označila republikánské senátory, kteří hlasovali pro to, aby byl bývalý prezident Trump osvobozen, za zbabělce. "Dnes jsme v Senátu viděli zbabělou skupinu republikánů, kteří zjevně nemají jinou možnost, protože měli strach, aby si uhájili svou práci," řekla demokratka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama