Americký prezident Joe Biden schválil další balík vojenské pomoci Ukrajině o objemu 675 milionů dolarů (16,6 miliardy Kč), včetně munice pro salvové raketové systémy HIMARS. Dnes to na úvod jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu prohlásil ministr obrany USA Lloyd Austin.
Austin také řekl, že Ukrajina, která od února čelí ruské invazi, si může být nadále jistá pokračováním západní dlouhodobé vojenské pomoci. Dodal, že vedle dodávek zbraní se to týká i dlouhodobého výcviku ukrajinských ozbrojených sil. Ty pak označil za inspiraci pro to, jak je země odhodlána bránit svou svobodu a demokracii.
"Nový balík zahrnuje další GLMRS (rakety pro HIMARS), houfnice ráže 105 milimetrů, dělostřeleckou munici, střely HARM, terénní vozy Humvee, protitankové systémy, menší zbraně a další," řekl Austin.
"Jsme tady, protože odmítáme svět, ve kterém mocnosti mění hranice silou," řekl Austin. "Tvář války se změnila a stejně tak se mění i mise naší kontaktní skupiny," uvedl americký ministr a dodal, že pomoc Ukrajině bude dlouhodobá.
"Budeme pracovat na výcviku ukrajinských sil v dlouhodobém horizontu. Budeme spolupracovat na integraci ukrajinských kapacit a posílení společných operací v dlouhodobém horizontu. Budeme spolupracovat na posílení našich základen zbrojního průmyslu, aby mohly v dlouhodobém horizontu splnit ukrajinské požadavky. Budeme spolupracovat na výrobě a inovacích, abychom uspokojili ukrajinské obranné potřeby v dlouhodobém horizontu," řekl Austin.
Austin rovněž hovořil o tom, že pomoc Ukrajině v podobě tanků a klíčových těžkých zbraní poskytují další demokratické země. Výslovně zmínil mimo jiné Slovensko.
Podle amerického ministra obrany jsou úspěchy ukrajinské armády podporované dodávkami zbraní ze Západu očividné. "Vidíme úspěchy našeho úsilí na bojišti," řekl. Uvedl, že i když Rusko pokračuje v brutálním ostřelování ukrajinských měst, dokázala ukrajinská armáda na jihu země zahájit protiofenzivu. Dodal, že ruská agrese není ničím jiným než nelegální, imperiální a neobhajitelnou dobyvačnou válkou.
Kontaktní skupina pro Ukrajinu se zformovala v dubnu pod záštitou Spojených států a Německa. Na dnešní zasedání dostalo pozvánku přes 50 ministrů obrany a vysokých vojenských představitelů nejen ze zemí NATO. Na jednání přicestoval také ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Česko na schůzce zastupuje ministryně obrany Jana Černochová, která se s Austinem sejde ještě v pátek v Praze.
Související
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
USA (Spojené státy americké) , Joe Biden , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
před 59 minutami
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
před 1 hodinou
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
před 2 hodinami
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
před 3 hodinami
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
před 4 hodinami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 5 hodinami
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 5 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 6 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 7 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 8 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 8 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 9 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 10 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 11 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 12 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.
Zdroj: Libor Novák